reklamı kapat

POPÜLER

Lada Iskra

Renault mimarili yeni otomobil Lada Iskra tanıtıldı

 - Güncelleme: 07 Haziran 2024 12:32

Yeni tanıtılan sedan otomobil modeli Lada Iskra, Renault Grubu’nun CMF-B mimarisinin yerelleştirilmiş bir versiyonuna dayanıyor.

Üzerine kurulduğu mimariden dolayı modern bir temele sahip olan ve tanıdık bir tasarımı bulunan Lada Iskra, Rusya merkezli Avtovaz tarafından yapılan açıklamaya göre 2025 yılında satışa sunulacak. CMF-B platformunu yeniden tasarladığını ve 400’den fazla yeni parça ile teknolojik olarak bağımsız hale getirdiğini belirten şirket, aracın alt modelinde Granta’dan alınan 1.6 litrelik 89 beygir gücünde bir benzinli motora yer verecek. Bu araçta beş ileri manuel şanzıman kullanılacak. Üst versiyonda ise 105 beygirlik 1.6 litrelik motor kullanılacak. Bu versiyon, altı ileri manuel veya otomatik şanzıman ile satın alınabilecek. Geçtiğiniz aylarda Lada Niva Legend ve Niva Travel ile ABS ve fazlasının gelecek olması ses getirmişti. 1977 yılından bu yana hatta olan Lada Niva efsanesinin günümüze daha uygun versiyonlarından olan Niva Travel, aktarıldığı kadarıyla yeni sürümüyle en üstte ABS yanında ESP sistemiyle de donatılıyor. Günümüzde hemen hemen her araçta standart olan bu hayati sistemlere ek olarak firmanın Niva’lara 2009’dan bu yana masada olan Euro 5 standardına uyumlu daha çevre dostu motorlar koyacağı da açıklanıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Daha modern bir tasarıma sahip olan Niva Travel’de aynı zamanda hız sabitleme, yakıt tüketim göstergesi, arka aydınlatmalı gösterge takımı ve çift tonlu jantların olacağı da verilen bilgiler arasında yer alıyor. Yapılan güncellemeler sonrasında yeni Lada Niva Legend’ın eski modelden farklı olarak 9.100 dolar değil yaklaşık 10.200 dolardan satılacağı aktarılıyor. Niva Travel ise söylendiği kadarıyla 13.200 dolardan 13.400 dolara çıkıyor.

Lada Iskra yanında bu da ilginizi çekebilir: Franky Zapata’dan yeni hava aracı