reklamı kapat

POPÜLER

Recall

Windows 11’in çok tepki çeken Recall özelliğine bir alternatif geldi: “OpenRecall”

Windows 11’in çok tepki çeken Recall özelliğine bir alternatif geldi. “OpenRecall” adı verilen sistem macOS desteğine de sahip.

Buradaki GitHub adresinden elde edilebilen ve Windows yanında macOS ve Linux sistemlerde de kullanılabilen OpenRecall, Microsoft tarafından hazırlanan Recall’in “güvenli” bir alternatif olarak öne çıkarılıyor. Açık-kaynak bir yapıya sahip olan OpenRecall, deneyenlerin aktardığı kadarıyla oldukça iyi çalışıyor. OpenRecall, dijital geçmişinizi düzenli olarak alınan ekran görüntüleriyle kaydediyor ve bunu yerel olarak yapıyor. Yani geçmiş aramalar için kullanılan ekran görüntüleri uzaktaki bir sunucuya gönderilmiyor, cihazlarda işleniyor. Microsoft’un Recall özelliği ise, kişilerin PC’lerinde gördükleri içerikler arasında arama yapmasına ve bunu haftalar öncesine götürmesine imkan tanıyor. Özet olarak çok gelişmiş bir geçmiş arama sistemi olan Recall, birçok kişiyi heyecanlandırdı ancak daha sonra özelliğin temel çalışma mantığı tam olarak ortaya çıkınca çok sayıda eleştiri ve endişe dile getirilmeye başlandı. Recall özelliğinin temelinde sistemin sürekli olarak ekran görüntüsü alması ve bunları kaydetmesi yer alıyor. Yani bu yeni özellik aktif edildiği zaman bilgisayarda yaptığınız her şeyin ekran görüntüsünü alıyor ve bunları işleyerek arka plana atıyor. Bu durum sürpriz olmayacağı üzere kullanıcıların çok hoşuna gitmedi ve gizlilik konusunda da aklına yatmadı.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Microsoft, yaptığı açıklama kapsamında alınan ekran görüntülerinin doğrudan bilgisayarlarda kalacağını ve yerleşik olarak bilgisayarların işlemcileriyle işleneceğini belirtti. Buna göre alınan ekran görüntüleri bir sunucu sistemine gitmeyecek, süreçte Copilot+ PC’lerin taşıdığı işlemcilerdeki NPU biriminden yardım alınacak. Ancak bu da yüzde 100 güvenli bir altyapı kurulduğu anlamına gelmiyor. Örneğin 2020 yılında kısa bir süre için Microsoft’ta çalışan güvenlik araştırmacısı Kevin Beaumont, Recall’ın ekran görüntüsü aldıktan sonra OCR teknolojisiyle analiz ettiği içerikleri ya da verileri düz bir metin içinde depoladığını keşfetti.

“Her birkaç saniyede bir ekran görüntüsü alınıyor. Bunlar, cihazınızda çalışan Azure AI tarafından otomatik olarak optik karakter algılama sisteminden geçiriliyor ve bir SQLite veri tabanına yazılıyor” diyen Beaumont, “Bu veri tabanı dosyası, bilgisayarınızda görüntülediğiniz her şeyin düz metin olarak kaydını tutuyor.” bilgisini de veriyor. Bu dosyalara kötü niyetli kişilerin ulaşabileceğini belirten ve bunu bir “güvenlik felaketi” olarak nitelendiren Beaumont, yukarıdakilere ek olarak, “Recall, hacker’ların baktığınız her şeyi saniyeler içinde otomatik olarak elde etmesini sağlayabiliyor” dedi.

Microsoft, istenirse Windows 11 ayarlarından kapatılabilecek yeni özelliğiyle Elon Musk’tan da iyi bir geri dönüş almamıştı. Bu konuda bir paylaşım yapan Musk, “Bu bir Black Mirror bölümü” dedi ve bu özelliği çıktığı zaman hemen kapatacağını söyledi.

Recall özelliği yanında bu da ilginizi çekebilir: Hızlı yürümeniz için tasarlanan ilginç ürün: Moonwalkers