reklamı kapat

POPÜLER

Volkswagen Tiguan

Volkswagen, yeni içten yanmalı motorlar için ciddi bir bütçe ayırdı

Almanya merkezli dev otomobil üreticilerinden Volkswagen, yeni içten yanmalı motorlar için ciddi bir bütçe ayırdı.

Volkswagen Grubu Finans ve Operasyon Direktörü Arno Antlitz, şirketin içten yanmalı otomobil motorlarında rakiplerinin gerisinde kalmamak için yaklaşık 65 milyar dolarlık bir yatırım yapacağını açıkladı.Gelecek elektrikli ama geçmiş henüz sona ermedi” diyen Antlitz, içten yanmalı motora sahip Volkswagen araçların pazarına çıkmaya devam edeceğini belirtiyor. İçten yanmalı motora sahip modellerini “hibrit” sistem yani elektrikli desteğiyle beraber geleceğe taşımak isteyen firma, daha sürdürülebilir yakıtlar için de çalışmalar gerçekleştirecek. Marka, halihazırda tamamen elektrikli araçlar üretiyor ancak artık sadece elektrikli araçlardan bir ürün gamı için acele etmek istemiyor. Bu konuda dün de Toyota gündeme gelmişti. Firma yeni içten yanmalı otomobil motorları için oldukça iddialı görünüyor. Automotive News’a konuşan Toyota yetkilisi Hiroki Nakajima, yeni 1.5 ve 2.0 litrelik motorlarından ‘ezber bozan çözümler’ olarak bahsetti. Bu motorların mevcut içten yanmalı motorlara kıyasla “tamamen farklı” olduğunu söyleyen Nakajima, şu aşamada çok detaylı teknik detaylar vermekten kaçındı.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Toyota’nın CTO’su, yeni motorların daha kısa bir piston hareket mesafesine sahip olacağını ve bunun başarılması çok zor bir görev olduğunu da belirtti. Normalden daha küçük olacak yeni motorlar, sadece fosil yakıtlarla değil, aynı zamanda biyoyakıt, hidrojen ve hatta sentetik yakıtla da çalışabilecek.

Geçtiğimiz hafta bir araya gelen Toyota, Mazda ve Subaru, CO2 emisyonlarıyla mücadele etmek için yeni nesil karbon-nötr motorlar geliştireceğini duyurdu. Üç dev isim ortak olarak tek bir motor üzerinde de çalışmayacak. Yapılan resmi açıklamaya göre Subaru yeni nesil “boxer”, Toyota “sıralı dört silindir“, Mazda ise “rotary” motorlar geliştirecek.

Bu yeni motorlar kompakt, güçlü ve alternatif yakıtlarla uyumlu olacak şekilde tasarlanacak, içten yanmalı motorlar kesin olarak geleceğe taşınacak. Daha çevreci hedef kapsamında yeni içten yanmalı motorları hibrit bir temel üzerine kuracaklarını yani elektrik desteğini göz ardı etmeyeceklerini belirten devler, otomobil sektörünün geleceğinin tamamen elektrikli araçlardan oluşacağını biliyor ancak henüz aşırı acele etmek istemiyor.

Volkswagen haberleri yanında bu da ilginizi çekebilir: Hyundai’den otomatik çalışan şarj robotu