reklamı kapat

POPÜLER

Mercedes-Benz

Mercedes-Benz, içten yanmalı modelleri 2030’a kadar taşıyacak

Dünyanın en çok otomobil satan firması olmayı sürdüren Toyota gibi Mercedes-Benz de içten yanmalı modelleri hemen öldürmeyecek.

Mercedes-Benz, elektrikli otomobil pazarına geç kalmadı ancak geleceğin sadece onlardan oluşmayacağını düşünen isimler arasında yer alıyor. Bugün 2030 yılına kadar içten yanmalı motora sahip araç üretmeye devam edeceği aktarılan firma, açık olarak alternatifleri masada tutmak istiyor ve bu birçok uzman tarafından ticari açıdan en doğru yol olarak görülüyor. Geçtiğimiz ay duyduğumuz kadarıyla Toyota da yeni içten yanmalı motorlar geliştirmeye devam ediyor. Şirket yeni içten yanmalı motorlar geliştiriyor çünkü şirket elektrikli geleceğin tek çözüm olacağına inanmıyor. Bu konuda bir açıklama yapan eski Toyota CEO’su Akio Toyoda, “Elektrikli araçlara olan ihtiyaç aşırı abartılıyor.” diyor ve ekliyor: “Karbon nötrlüğüne giden yol temelde ülkelerin enerji üretim durumuna bağlı.” Toyoda bundan önce ise “Elektrikli araçlar yalnızca yüzde 30 pazar payına ulaşabilecek.” demesiyle gündemde ses getirmişti. Ünlü yönetici otomobil sektöründe sadece elektrikli araçların olduğu bir geleceği kabul etmiyor ve içten yanmalı modellerin hayatta kalması gerektiğini savunuyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Daha temiz içten yanmalı motora sahip araçların üretilebileceğini sık sık dile getiren Toyoda, geçtiğimiz aylarda yaptığı açıklamasında, “BEV’ler (Bataryalı Elektrikli Araçlar) ne kadar ilerleme kaydederse kaydetsin, hibrit araçlar, yakıt hücreli elektrikli araçlar ve hidrojen motorlu araçların yine de otomotiv pazarının yüzde 70’ini oluşturacağına inandığını ifade etmişti. Yani elektrikli araçların yüzde 30’un üstünde bir pazar payı elde edemeyeceğini düşünen ünlü yöneticiye, birçok kişi hak vermişti çünkü elektrikli araçların geleceğine inanmayan milyonlar bulunuyordu.

Mercedes-Benz haberleri yanında bu da ilginizi çekebilir: Hyundai’den otomatik çalışan şarj robotu