reklamı kapat

POPÜLER

Renault

Renault, daha uzun yıllar boyunca içten yanmalı motora sahip araçlar üretecek

Dünyanın en çok otomobil satan firması olmayı sürdüren Toyota ve Mercedes-Benz gibi Renault da içten yanmalı araçları hemen öldürmeyecek.

Renault, yapılan açıklamaya göre önümüzdeki 10 yıl boyunca ürün gamında içten yanmalı motora sahip araçlar bulundurmaya devam edecek. Burada iki taraflı bir strateji uygulayacak ve müşterilere hem elektrikli araçlar hem de standart içten yanmalı motora sahip araçlar (Burada birçok model hibrit halini alınacak) sunacak şirket, elektrikli araçlarda bir yavaşlama olduğunu görüyor ve bu yüzden içten yanmalı araçları tamamen rafa kaldırmak istemiyor. Bu konuda bundan önce ses getiren ise Mercedes-Benz olmuştu. Dev üretici elektrikli otomobil pazarına geç kalmadı ancak geleceğin sadece onlardan oluşmayacağını düşünen isimler arasında yer alıyor. Geçtiğimiz ay 2030 yılına kadar içten yanmalı motora sahip araç üretmeye devam edeceği aktarılan firma, açık olarak alternatifleri masada tutmak istiyor ve bu birçok uzman tarafından ticari açıdan en doğru yol olarak görülüyor. Geçtiğimiz ay duyduğumuz kadarıyla Toyota da yeni içten yanmalı motorlar geliştirmeye devam ediyor. Şirket yeni içten yanmalı motorlar geliştiriyor çünkü şirket elektrikli geleceğin tek çözüm olacağına inanmıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Bu konuda bir açıklama yapan eski Toyota CEO’su Akio Toyoda, “Elektrikli araçlara olan ihtiyaç aşırı abartılıyor.” diyor ve ekliyor: “Karbon nötrlüğüne giden yol temelde ülkelerin enerji üretim durumuna bağlı.” Toyoda bundan önce ise “Elektrikli araçlar yalnızca yüzde 30 pazar payına ulaşabilecek.” demesiyle gündemde ses getirmişti. Ünlü yönetici otomobil sektöründe sadece elektrikli araçların olduğu bir geleceği kabul etmiyor ve içten yanmalı modellerin hayatta kalması gerektiğini savunuyor.

Daha temiz içten yanmalı motora sahip araçların üretilebileceğini sık sık dile getiren Toyoda, geçtiğimiz aylarda yaptığı açıklamasında, “BEV’ler (Bataryalı Elektrikli Araçlar) ne kadar ilerleme kaydederse kaydetsin, hibrit araçlar, yakıt hücreli elektrikli araçlar ve hidrojen motorlu araçların yine de otomotiv pazarının yüzde 70’ini oluşturacağına inandığını ifade etmişti. Yani elektrikli araçların yüzde 30’un üstünde bir pazar payı elde edemeyeceğini düşünen ünlü yöneticiye, birçok kişi hak vermişti çünkü elektrikli araçların geleceğine inanmayan milyonlar bulunuyordu.

Renault haberleri yanında bu da ilginizi çekebilir: Hyundai’den otomatik çalışan şarj robotu