reklamı kapat

POPÜLER

SpaceX

SpaceX, Crew-8 göreviyle ISS’e dört yeni insan gönderdi

Elon Musk’ın 2023’te büyük başarılara imza atan özel uzay şirketi SpaceX, Crew-8 göreviyle ISS’e dört yeni insan gönderdi.

SpaceX, geçtiğimiz saatlerde Falcon 9 roketin önünde konumlandırdığı Crew Dragon ile beraber ISS yani Uluslararası Uzay İstasyonu‘na götürmek adına üç NASA astronotu ve bir Rus kozmonotunu yola çıkardı. Bu kişiler NASA’dan Matthew Dominick, Michael Barratt, Jeanette Epps ve Rusya’nın uzay ajansı Roscosmos’tan Alexander Grebenkin olarak açıklandı. SpaceX, bundan önce ise Ay üstüne iniş yapan bir uzay aracını göndermişti. Özel uzay şirketi alanının en büyük ismi konumunda yer alan şirket, geçtiğimiz ay Houston merkezli Intuitive Machines Inc. tarafından geliştirilen Nova-C isimli Ay aracını, IM-1 görevi kapsamında Falcon 9 merkezli sorunsuz bir kalkış ile beraber yola çıkardı. Ay üstüne inişi deneyen ve bundan tam istenildiği gibi olmasa da başarılı olan Nova-C, ülke için büyük önem arz ediyor çünkü Amerika Birleşik Devletleri 1972’den bu yana Ay’a sağlam bir uzay aracı indirememişti. Nova-C Ay yüzeyinin güney tarafına 22 Şubat’ta indi ve konuda bir açıklama yapan SpaceX, “IM-1, NASA’nın Artemis programı kapsamında Ay üstüne astronotlar götürecek Starship merkezli görev için çok önemli yüzey bilgileri sağlayacak” demişti.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Bu aralar Ay denildiği zaman akla Japonya da geliyordu. Çünkü Japonya geçtiğimiz haftalarda Ay’a iniş gerçekleştiren 5. ülke olmayı başarmıştı. Bu inişle beraber Japonya, “ABD, Rusya, Çin ve Hindistan“ın ardından Ay’a iniş gerçekleştirebilen 5. ülke olmayı başardı. Bu başarı hakkında JAXA’dan yapılan ilk açıklamada, “İnişin ardından uzay aracıyla iletişim kuruldu. Ancak keşif aracı SLIM’deki güneş pilleri şu anda güç üretmiyor ve şu an öncelik SLIM’den veri toplanmasına verilmiş durumda.” denilmişti.

Daha sonra ise tarihi bir fotoğraf paylaşıldı, bu fotoğraf ile netleştiği üzere SLIM uzay aracı Ay’a baş aşağı iniş yaptı. Gücü bittiği için temelde ölü bir uzay aracı halini alan SLIM’in fotoğrafı, açıklamaya göre Ay üstünde keşifler yapan Lunar Excursion Vehicle 2 üzerinden çekildi. JAXA, yapılan açıklamada kapsamında SLIM’in Ay’ın yüzeyiyle orijinalde hedeflenen iniş alanının yaklaşık 55 metre doğusunda buluştuğunu da söyledi.

SpaceX başarıları yanında bu da ilginizi çekebilir: Vivo X Flip katlanabilir telefon modeli