reklamı kapat

POPÜLER

SpaceX Ax-1

SpaceX, Ax-1 göreviyle ISS özelinde bir ilke aracılık etti

Elon Musk’ın sahibi olduğu özel uzay şirketi SpaceX, 2022 görevleri kapsamında bu sefer Ax-1 görevinin ilk kısmını başarı şekilde gerçekleştirdi.

Dakikalar önce gerçekleştirilen Ax-1 görevinde SpaceX, daha önce GPS III Space Vehicle 04, GPS III Space Vehicle 05, Inspiration4 ve Starlink görevlerinde kullanılmış bir Falcon 9 roket ile beraber ISS yani Uluslararası Uzay İstasyonu’na dört kişi gönderdi. Bu Axiom Space merkezli görevde bir ilke aracılık edildi ve ilk kez dört farklı sivil (NASA astronotu değiller) ISS’e doğru yola çıkarıldı. Burada şu an tam olarak Mark Pathy, Larry Connor, Eytan Stibbe ve Michael López-Alegría, ISS’e kenetlenmek için yol alan Crew Dragon (Daha önce Demo-2 ve Crew-2 görevlerinde kullanılmış) içerisinde yer alıyor. Yapılan açıklamaya göre bu dört sivil, ISS içerisinde kaldıkları süre boyunca çeşitli araştırmalarda bulunacaklar.

Uzayı herkes için erişilebilir kılma” amacı doğrultusunda gerçekten büyük adımlar atmayı sürdüren SpaceX, uzaya ilk defa sivil çıkarmadı. Biliyorsunuz daha önce de detaylarına burada yer verdiğimiz bir görev gerçekleştirildi.

2021’de çok iyi bir yıl geçiren ve sorunsuz çok sayıda görev ile büyük gelirler elde eden SpaceX, kısa süre önce 2022 hedefleriyle gündeme gelmişti. Elon Musk’ın açıklamasına göre şirket 2022 toplamında 60 farklı kalkış / görev gerçekleştirmeyi hedefliyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Bu Falcon 9 roket merkezli görevler arasında uzaydan internet sağlayan Starlink için yapılacak görevler de olacak. Musk’a göre önümüzdeki 18 ay içerisinde operasyonel Starlink uydu sayısı tam 4.200’e ulaşacak. Starlink’in ileride Türkiye’de de açılması bekleniyor ancak halen bu konuda atılmış bir somut adım bulunmuyor.

SpaceX yanında bu da ilginizi çekebilir: Sony’nin yeni konsept elektrikli otomobil ile tanışın