reklamı kapat

POPÜLER

SpaceX

Gelin, SpaceX Crew Dragon’un ISS’e kenetlenmesini izleyin [Video]

 - Güncelleme: 09 Nisan 2022 20:10

Elon Musk’ın sahibi olduğu özel uzay şirketi SpaceX, önemli Ax-1 görevinin ikinci kısmını da başarıyla tamamlamayı başardı.

Dün ilk kısmı gerçekleştirilen Ax-1 görevinde Elon Musk’ın özel uzay şirketi SpaceX, daha önce GPS III Space Vehicle 04, GPS III Space Vehicle 05, Inspiration4 ve Starlink görevlerinde kullanılan Falcon 9 roket ile Uluslararası Uzay İstasyonu’na (ISS) dört kişi göndermişti. Hatta bu Axiom Space merkezli görevde bir ilke aracılık edilmiş ve ilk kez dört farklı sivil (NASA astronotu değiller) ISS’e doğru yola çıkarılmıştı. İşte bu bahsettiğimiz dört kişi, “Mark Pathy, Larry Connor, Eytan Stibbe ve Michael López-Alegría“, kısa süre önce ISS’e sorunsuz olarak kenetlendi. Crew Dragon uzay aracı ile gerçekleştirilen bu kenetlenme süreci direkt olarak yukarıdaki video ile gözler önüne serildi. Aslında inanılmaz yüksek hızda (Uluslararası Uzay İstasyonu saatte yaklaşık 28.000 kilometre hızla Dünya’nın çevresinde dönüyor) gerçekleştirilen bu hassas süreci sorunsuz olarak gerçekleştiren SpaceX, ISS’te sekiz gün kalacak ve bu sürede bilimsel araştırmalar yapacak konuklarının dönüşlerini de süreç boyunca ISS’e kenetli kalacak Crew Dragon’u kullanarak yapacak.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

2021’de çok iyi bir yıl geçiren ve sorunsuz çok sayıda görev ile büyük gelirler elde eden SpaceX, kısa süre önce 2022 hedefleriyle gündeme gelmişti. Elon Musk’ın açıklamasına göre şirket 2022 toplamında 60 farklı kalkış / görev gerçekleştirmeyi hedefliyor.

Bu Falcon 9 roket merkezli görevler arasında uzaydan internet sağlayan Starlink için yapılacak görevler de olacak. Musk’a göre önümüzdeki 18 ay içerisinde operasyonel Starlink uydu sayısı tam 4.200’e ulaşacak. Starlink’in ileride Türkiye’de de açılması bekleniyor ancak halen bu konuda atılmış bir somut adım bulunmuyor.

SpaceX yanında bu da ilginizi çekebilir: Sony’nin yeni konsept elektrikli otomobil ile tanışın