reklamı kapat

POPÜLER

Zeekr 007

ABD, Çinli araçları güvenlik tehditleri nedeniyle yasaklayabilir

ABD, Çinli araçları güvenlik tehditleri nedeniyle yasaklayabilir. Bu konuda Biden yönetimi resmi bir inceleme başlatmış durumda.

Güvenlik tehditleri nedeniyle Çinli Huawei’ye ambargo uygulayan, bu sayede firmayı telefon pazarının alt sıralarına atan ve aynı zamanda 5G ağı konusunda da vuran ABD, Çinli otomobilleri de hedef almaya başlamış durumda. Biden yönetimi tarafından atılan adım sonrasında ABD Ticaret Bakanlığı tarafından başlatılan bir soruşturma, Çinli araçlardaki (Özellikle elektrikli modeller) teknolojilerin ABD vatandaşlarına ait hassas verileri toplamak için kullanılabileceğine dair endişelere işaret ediyor ve bunun üstüne Çinli araçlara bir yasak gelebileceği aktarılıyor. Bu konuda başkan Biden tarafından yapılan resmi açıklamada şunlar aktarılıyor: “Bugünlerde çoğu otomobil “bağlantılı” yapıda yani adeta tekerlekli akıllı telefonlar gibiler. Bu otomobiller telefonlarımıza, navigasyon sistemlerine, kritik altyapılara ve onları üreten şirketlere bağlı. Çin’den gelen bağlantılı araçlar vatandaşlarımız ve altyapımız hakkında hassas veriler toplayabilir ve bu verileri Çin Halk Cumhuriyeti’ne geri gönderebilir. Bu araçlara uzaktan erişilebilir ya da araçlar uzaktan devre dışı bırakılabilir. Çin, Çin’de faaliyet gösteren Amerikan otomobillerine ve diğer yabancı otomobillere kısıtlamalar getiriyor. Bu nedenle bugün Çin gibi ülkelerde üretilen ve ABD yollarına çıkarılan araçların, ulusal güvenliğimize zarar vermemesini sağlamak üzere daha önce benzeri görülmemiş adımlar atılacağını duyuruyorum.”

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Çinli araçlar konusunda bundan önce Renault CEO’su çok dikkat çekmişti. CEO Luca de Meo, Çin’den gelen çok uygun fiyatlı elektrikli araçlarla mücadele edecek ucuz araçlar üretmek için Avrupa’da Airbus tarzı bir birleşimin oluşturulması çağrısını yapmıştı. Aktarıldığı kadarıyla Airbus 2000 yılında Avrupalı havacılık ve uzay şirketleri arasında bir ortak girişim halini aldı. Boeing gibi büyük Amerikan şirketlerine karşı rekabet etmesi için kurulan ve Avrupa hükümetleri tarafından desteklenen Airbus’ı otomobil pazarında örnek almaları gerektiğini belirten Renault CEO’su Luca de Meo, “Bu duruma çözüm bulmak için yaratıcı olmamız gerekiyor” cümlesini de kurdu. Bu arada güncel durumdan yani inanılmaz ucuz elektrikli Çinli araçlardan ABD’li şirketler de korkuyor. Örneğin dünyanın en büyük otomobil üreticilerinden Ford, “devasa” Çinli tehdidine karşı hazır olmak istiyor.

Ford, Çinli elektrikli otomobillerin ABD pazarında büyük bir patlama yapacağını gören ve bunu artık çok açık şekilde dile getiren firmalardan. Özellikle 10-15 bin dolarlık ucuz Çinli araçların ABD otomobil pazarına çok büyük etki edeceğini bilen firma, Çinli firmaların elektrikli taraftaki üstünlüğünü kabul ediyor ve bunun için tam olarak hazır olmak istiyor. Ford’un elektrikli araç bölümünden Marin Gjaja bu konuda geçtiğimiz hafta, “Bu teknolojide bizden öndeler. Buna bakıyoruz ve diyoruz ki eninde sonunda buraya gelecekler. Bu yüzden şimdi sürece tam olarak uyum sağlamalı ve elektrikli araçlara odaklanmaya devam etmeliyiz, yoksa bir şirket olarak bir geleceğimiz yok.” açıklamasında bulundu.

ABD pazarı için, “Japonlar nasıl buraya geldiyse, Koreliler nasıl buraya geldiyse ya da Almanlar nasıl buraya geldiyse, Çinli firmalar da buraya gelecekler. Burası büyük bir pazar.” diyen Gjaja, markasıyla beraber Çinlilerin etkisini hali hazırda Avrupa’da oldukça derinden hissediyor. Peki Ford Çinliler, Çinli firmaların elektrikli araçlarıyla nasıl mücadele edecek? Rekabeti güçlendirmek adına başka üreticiler ile ortaklık kurabileceğinin sinyalini veren Ford, aynı zamanda bir ucuz elektrikli otomobil platformu geliştiriyor

ABD adımları yanında bu da ilginizi çekebilir: Acer imzalı elektrikli bisiklet modeli

İLGİLİ HABERLER