reklamı kapat

POPÜLER

BYD Seagull EV

BYD CEO’su: “Çin’de üretilen elektrikli araçlardan korkuyorlar”

Katıldığı bir etkinlik kapsamında konuşan BYD CEO’su Wang Chuanfu, “Çin’de üretilen elektrikli araçlardan korkuyorlar” dedi.

BYD CEO’su Wang Chuanfu, bu açıklamasıyla elbette Avrupa ve ABD’deki üreticiler ile politikacılara bir gönderme yaptı. Biliyorsunuz şu an hem ABD’de hem de Avrupa’da Çinli araçlara yönelik ek vergiler gündemde. Ek vergiler ile Çin’de üretilen elektrikli araçların, Avrupa ve ABD’li otomobil üreticilerini “batırmasını önlemeye çalışan” politikacılar, elbette Çinli araçlardan korkuyorlar. Çünkü Çinli elektrikli araçların fiyat-performans oranlarına birçok ABD ya da Avrupa merkezli geleneksel otomobil üreticisi ulaşamıyor. Örneğin BYD kısa süre önce Avrupa’da satacağı Seagull EV ile gündeme gelmişti. Çin’de 9.700 dolarlık bir fiyatı bulunan Seagull EV, önümüzdeki yıl Avrupa’da da elde edilebilecek. Aracın Avrupa’da ekstra vergiler ve Avrupa’ya özel zorunlu donanımlar nedeniyle yaklaşık 21.500 dolar civarında satılacağı aktarılıyor. Buna rağmen tamamen elektrikli modelin Avrupa’da fiyat konusunda çok rekabetçi olacağı söyleniyor. Dünyanın en büyük elektrikli otomobil üreticilerinden birisi olan Çinli BYD, Seagull EV ile geçtiğimiz aylarda gerçekten çok dikkat çekmişti. Bazı yerlerde Dolphin Mini olarak da geçen araç, inanılmaz ucuz olmasıyla tüm sektörde hem hayranlık hem de endişe uyandırdı. Özellikle ABD’li otomobil üreticilerini etkilediği aktarılan araç, ucuz olduğu için kalitesiz bir seçenek de değil. Caresoft tarafından incelenen aracın beklentileri aşan bir kaliteye sahip olduğu, çok verimli bir tasarımla üretildiği için bu kadar ucuz olabildiği aktarıldı.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Sadece ABD değil Japon, Kore ve Avrupa’lı üreticilerin de çok dikkatini çeken BYD Seagull EV, ucuz olmasına rağmen firmaya para kazandırabiliyor (Bu birçok üreticiyi çok etkileyen en önemli detay) ve şirketin Blade batarya paketleriyle maksimumda 400 km civarında bir menzil getiriyor. Türkiye’de satılan 1.8 milyon TL’lik Atto 3’teki kokpitin daha basit bir versiyonu ile gelen ve bu konuda kesinlikle pişman etmiyor denilen araç, fiyat-performans konusunda her otomobil üreticisinin ulaşmak istediği bir seçenek ve şehir içi kullanımı özelinde satıldığı her pazarda rekorlar kıracak izlenimi oluşturuyor. Modelin elbette Avrupa’da da oldukça yüksek satış rakamlarına ulaşması bekleniyor.

BYD Seagull EV yanında bu da ilginizi çekebilir: Etkileyici görünen elektrikli motosiklet konsepti: Zero SR-X