reklamı kapat

POPÜLER

BYD LOG Tasarım

Qin L DM-i

Haibao 06 DM-i

BYD, 2.000 km üstü sürüş menzili getiren iki hibrit sedan tanıttı

Çinli merkezli en büyük otomobil üreticilerinden birisi olan BYD, 2.000 km üstü sürüş menzili getiren iki hibrit araç tanıttı.

Türkiye’de de yer alan Çinli devlerden BYD, pazara Qin L DM-i ve Haibao 06 DM-i adını verdiği iki yeni hibrit sedan otomobil modeli sundu. Bu araçlar 1,5-litrelik bir benzinli motor ile farklı güç seviyeleri bulunan elektrik motorlarını kombinleniyor, bu sayede Qin L DM-i ile toplam “2.100 km”, Haibao 06 DM-i modeliyle ise “2.300 km” toplam sürüş menzili elde ediliyor. İleride Çin dışında satılması olası modeller, hibrit sistem için büyük sayılacak bataryalar taşıyor ve iki aracın da seçilen versiyona bağlı olarak tamamen elektrikli 80 ila 120 km arasında yol yapabildiği aktarılıyor. Qin L DM-i modelinde gerçekten çok şık bir kokpite yer veren şirket, Haibao 06 DM-i’de ise Türkiye’de de satılan Atto 3’ün kokpitini temel alıyor. Şirket eğer görmediyseniz bu aralar Çin dışında da büyük adımlar atıyor. Örneğin geçtiğimiz hafta 10 bin dolarlık BYD Seagull modelinin Avrupa’da 21 bin dolara satılacağı ortaya çıktı. Aracın Avrupa’da ekstra vergiler ve Avrupa’ya özel zorunlu donanımlar üzerinden yaklaşık olarak 21.500 dolar civarında satılacağı açıklanıyor, buna rağmen tamamen elektrikli modelin Avrupa’da fiyat konusunda çok rekabetçi olacağı söyleniyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

BYD, Seagull EV ile geçtiğimiz aylarda gerçekten çok dikkat çekmişti. Bazı yerlerde Dolphin Mini olarak da geçen araç, inanılmaz ucuz olmasıyla tüm sektörde hem hayranlık hem de endişe uyandırdı. Özellikle ABD’li otomobil üreticilerini etkilediği aktarılan araç, ucuz olduğu için kalitesiz bir seçenek de değil. Caresoft tarafından incelenen aracın beklentileri aşan bir kaliteye sahip olduğu, çok verimli bir tasarımla üretildiği için bu kadar ucuz olabildiği aktarıldı.

Sadece ABD değil Japon, Kore ve Avrupa’lı üreticilerin de çok dikkatini çeken BYD Seagull EV, ucuz olmasına rağmen firmaya para kazandırabiliyor (Bu birçok üreticiyi çok etkileyen en önemli detay) ve şirketin Blade batarya paketleriyle maksimumda 400 km civarında bir menzil getiriyor.

Türkiye’de satılan 1.8 milyon TL’lik Atto 3’teki kokpitin daha basit bir versiyonu ile gelen ve bu konuda kesinlikle pişman etmiyor denilen araç, fiyat-performans konusunda her otomobil üreticisinin ulaşmak istediği bir seçenek ve şehir içi kullanımı özelinde satıldığı her pazarda rekorlar kıracak izlenimi oluşturuyor. Modelin elbette Avrupa’da da oldukça yüksek satış rakamlarına ulaşması bekleniyor.

Yeni BYD araçlar yanında bu da ilginizi çekebilir: Etkileyici görünen elektrikli motosiklet konsepti: Zero SR-X