reklamı kapat

POPÜLER

BYD LOG Tasarım

Çinli BYD yeni bir satış rekoruna daha imza attı

Çinli merkezli en büyük otomobil üreticilerinden birisi olan BYD, yeni bir satış rekoruna daha imza attı. Şirket büyümeye devam ediyor.

BYD, geçtiğimiz ay 341.658 adet araç (NEV) satarak kendi aylık rekorunu (2023’ün aralık ayında 341.043 adet satışa ulaşmıştı) kırdı. Geçtiğimiz ay sadece tamamen elektrikli tarafta 145.179 araç satışı gerçekleştiren şirket, bu konuda kendi rekorunun biraz gerisinde kaldı. Şirket mayıs ayında 146.395 adet tamamen elektrikli araç satışı gerçekleştirmişti. Geçen ay satılan diğer 195.032 adet araç ise plug-in hibrit araçlardı. BYD, yukarıdakilere ek olarak 2024 yılının ilk yarısında 2023’ün aynı dönemine oranla yüzde 18 artış elde ederek toplam 726.153 adet tamamen elektrikli araç sattığını da duyurdu. Şirket yapılan açıklamaya göre geçtiğimiz ay Çin dışında 26.995 araç satmayı başardı. BYD bundan önce 2.000 km üstü sürüş menzili getiren iki hibrit araç ile ses getirmişti. Türkiye’de de yer alan Çinli devlerden BYD, pazara Qin L DM-i ve Haibao 06 DM-i adını verdiği iki yeni hibrit sedan otomobil modeli sundu. Bu araçlar 1,5-litrelik bir benzinli motor ile farklı güç seviyeleri bulunan elektrik motorlarını kombinleniyor, bu sayede Qin L DM-i ile toplam “2.100 km”, Haibao 06 DM-i modeliyle ise “2.300 km” toplam sürüş menzili elde ediliyor. İleride Çin dışında satılması olası modeller, hibrit sistem için büyük sayılacak bataryalar taşıyor ve iki aracın da seçilen versiyona bağlı olarak tamamen elektrikli 80 ila 120 km arasında yol yapabildiği aktarılıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Qin L DM-i modelinde gerçekten çok şık bir kokpite yer veren şirket, Haibao 06 DM-i’de ise Türkiye’de de satılan Atto 3’ün kokpitini temel alıyor. Şirket eğer görmediyseniz bu aralar Çin dışında da büyük adımlar atıyor. Örneğin geçtiğimiz hafta 10 bin dolarlık BYD Seagull modelinin Avrupa’da 21 bin dolara satılacağı ortaya çıktı. Aracın Avrupa’da ekstra vergiler ve Avrupa’ya özel zorunlu donanımlar üzerinden yaklaşık olarak 21.500 dolar civarında satılacağı açıklanıyor, buna rağmen tamamen elektrikli modelin Avrupa’da fiyat konusunda çok rekabetçi olacağı söyleniyor.

Yeni BYD araçlar yanında bu da ilginizi çekebilir: Etkileyici görünen elektrikli motosiklet konsepti: Zero SR-X