reklamı kapat

POPÜLER

BYD LOG Tasarım

BYD bugün Türkiye’ye 1 milyar dolar yatırım yapacak iddiasıyla gündemde

Çin merkezli dünyanın en büyük otomobil üreticilerinden BYD, Türkiye’ye 1 milyar dolarlık yatırım yapacak iddiasıyla gündemde.

BloombergHT’de bugün önemli bir gelişmenin haberi çıktı. Paylaşılan haberde, “Üst düzey yetkililerin Bloomberg’e verdiği bilgiye göre, Çinli elektrikli otomobil üreticisi BYD’nin, Türkiye’ye 1 milyar dolarlık yatırımı pazartesi günü düzenlenecek bir törenle duyurulacak. Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır, Mayıs ayında Bloomberg’e yaptığı açıklamada BYD ve Chery’nin Türkiye’de yatırım yapmaları konusunda ileri düzeyde görüşmelerin sürdüğünü söylemişti. Yetkililer bu kapsamda BYD ile yapılan görüşmelerin sonuçlandığını, şirketin Avrupa’da Macaristan’a kuracağını duyurduğu ilk fabrikanın ardından Türkiye’de ikinci fabrikasını inşa edeceğini belirtti.” denildi. BloombergHT gelişme için kesin konuşuyor ancak otomobil gazetecisi Emre Özpeynirci henüz kesinleşmiş bir durum olmadığını belirtiyor: “Kesin bir şey yok‼️ Yetkililerle konuştum, durum şu; Kesin bir şey yok, bugüne kadar ki durum aynen devam ediyor. Yani görüşmeler sürüyor, değişiklik yok. İnşallah yatırım gelir tabi ama anlaşılıyor ki daha belli değil.” 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

BYD için işler son dönemde harika gidiyor. Şirket geçtiğimiz ay 341.658 adet araç (NEV) satarak kendi aylık rekorunu (2023’ün aralık ayında 341.043 adet satışa ulaşmıştı) kırdı. Geçtiğimiz ay sadece tamamen elektrikli tarafta 145.179 araç satışı gerçekleştiren şirket, bu konuda kendi rekorunun biraz gerisinde kaldı. Şirket mayıs ayında 146.395 adet tamamen elektrikli araç satışı gerçekleştirmişti. Geçen ay satılan diğer 195.032 adet araç ise plug-in hibrit araçlardı. BYD, yukarıdakilere ek olarak 2024 yılının ilk yarısında 2023’ün aynı dönemine oranla yüzde 18 artış elde ederek toplam 726.153 adet tamamen elektrikli araç sattığını da duyurdu. Şirket yapılan açıklamaya göre geçtiğimiz ay Çin dışında 26.995 araç satmayı başardı.

BYD haberleri yanında bu da ilginizi çekebilir: Etkileyici görünen elektrikli motosiklet konsepti: Zero SR-X