reklamı kapat

POPÜLER

BYD LOG Tasarım

Resmileşti: Çinli BYD Türkiye’ye otomobil fabrikası kuracak

 - Güncelleme: 09 Temmuz 2024 15:48

Çin merkezli dünyanın en büyük otomobil üreticilerinden BYD, Türkiye’ye 1 milyar dolarlık yatırım yapacak iddiasıyla gündemdeydi.

BloombergHT’de geçtiğimiz günlerde önemli bir gelişmenin haberi çıktı. Paylaşılan haberde, “Üst düzey yetkililerin Bloomberg’e verdiği bilgiye göre, Çinli elektrikli otomobil üreticisi BYD’nin, Türkiye’ye 1 milyar dolarlık yatırımı pazartesi günü düzenlenecek bir törenle duyurulacak. Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır, Mayıs ayında Bloomberg’e yaptığı açıklamada BYD ve Chery’nin Türkiye’de yatırım yapmaları konusunda ileri düzeyde görüşmelerin sürdüğünü söylemişti. Yetkililer bu kapsamda BYD ile yapılan görüşmelerin sonuçlandığını, şirketin Avrupa’da Macaristan’a kuracağını duyurduğu ilk fabrikanın ardından Türkiye’de ikinci fabrikasını inşa edeceğini belirtti.” denilmişti. Bugün ise beklenen adım atıldı. BloombergHT’nin yeni haberine göre Çinli otomotiv deviyle imzalar Cumhurbaşkanlığı Dolmabahçe Çalışma Ofisi’nde, Recep Tayyip Erdoğan’ın katılımıyla Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır ve BYD Yönetim Kurulu Başkanı Wang Chuanfu tarafından atıldı. Bakanlıktan yapılan açıklamaya göre yapılan anlaşma çerçevesinde, BYD’nin Türkiye’de yaklaşık 1 milyar dolar yatırımla, yıllık 150 bin araç kapasiteli elektrikli ve şarj edilebilir hibrit otomobil üretim tesisi ile sürdürülebilir mobilite teknolojilerine yönelik Ar-Ge merkezi kurması öngörülüyor. 2026 sonunda üretime başlaması hedeflenen tesiste 5 bin kişiye kadar doğrudan istihdam sağlanması planlanıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

BYD tarafından yapılan açıklamada, “Türkiye’nin gelişen teknoloji ekosistemi, güçlü tedarikçi tabanı, olağanüstü konumu ve nitelikli iş gücü gibi sahip olduğu eşsiz avantajlar sayesinde, BYD’nin bu yeni üretim tesisine yaptığı yatırım, markanın yerel üretim yeteneklerini daha da geliştirmekte ve lojistik verimliliği artıracaktır. Bölgede yeni enerji araçlarına yönelik artan talebi karşılayarak Avrupa’daki tüketicilere ulaşmayı hedefliyoruz” ifadeleri kullanıldı.

BYD için işler son dönemde harika gidiyor. Şirket geçtiğimiz ay 341.658 adet araç (NEV) satarak kendi aylık rekorunu (2023’ün aralık ayında 341.043 adet satışa ulaşmıştı) kırdı. Geçtiğimiz ay sadece tamamen elektrikli tarafta 145.179 araç satışı gerçekleştiren şirket, bu konuda kendi rekorunun biraz gerisinde kaldı. Şirket mayıs ayında 146.395 adet tamamen elektrikli araç satışı gerçekleştirmişti. Geçen ay satılan diğer 195.032 adet araç ise plug-in hibrit araçlardı. BYD, yukarıdakilere ek olarak 2024 yılının ilk yarısında 2023’ün aynı dönemine oranla yüzde 18 artış elde ederek toplam 726.153 adet tamamen elektrikli araç sattığını da duyurdu. Şirket yapılan açıklamaya göre geçtiğimiz ay Çin dışında 26.995 araç satmayı başardı.

BYD haberleri yanında bu da ilginizi çekebilir: Etkileyici görünen elektrikli motosiklet konsepti: Zero SR-X

İLGİLİ HABERLER