reklamı kapat

POPÜLER

Samsung

Yeni Samsung Galaxy Watch modelleri AGEs desteğiyle gelecek

Samsung Galaxy Watch Ultra ve Galaxy Watch 7 modelleri AGEs adı verilen önemli bir sağlık özelliğiyle beraber gelecek.

10 Temmuz tarihinde tanıtılacak yeni Samsung Galaxy Watch Ultra ve Galaxy Watch 7 modelleri, bugün resmi olarak tanıtılan yeni jenerasyon BioActive sensör üzerine kurulacak. Saatlerin içinde yer açmak adına, sağlık ölçümlerinde kullanılan fotodiyotların performansını artırırken sayısını sekizden dörde düşürmeyi başaran şirket, yeni sensörün AGEs (Advanced Glycation Endproduct/İleri Glikasyon Son Ürünleri) özelliğine destek verdiğini belirtiyor. Bu konuda yapılan açıklamada, “İleri glikasyon son ürünleri (AGEs), hücre yaşlanma süreci için risk molekülleridir.” deniyor ve şunlar ekleniyor: “Vücudumuzdaki yapı taşları (protein, lipit ve nükleik asitler), fruktoz, galaktoz ve glukoz gibi monosakkaritlerle glikasyona uğrarlar. Glikasyon geri dönüşümsüz bir süreç olup spontan (nonenzimatik) olarak gerçekleşir ve ileri glikasyon son ürünleri (AGEs)’nin oluşumu ile sonlanır. AGEs’ler vücut hücre ve dokularında birikerek diğer protein ve lipit molekülleri ile çapraz bağlar yapar bu yapıların inaktivasyon ve fonksiyon bozukluğuna yol açarlar.” Bu konuda daha önce Diagnoptics ile ortaklık kurarak bir adım atacağı Samsung, yeni altyapı ile birçok kişinin hayatını kurtarabilir. Çünkü AGEs’lerin genellikle yaşa bağlı kronik hastalıkların gelişiminde kritik bir rol oynadığı düşünülüyor. Ayrıca son yıllarda uzmanlar AGEs’leri diyabet, felç ve kalp krizi gibi durumlarla ilişkilendiriyor. Yeni Galaxy Watch modellerinin kalp krizi, felç ve diyabetin erken belirtilerini takip edebileceği ve kişilere bildirebileceği düşünülüyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Modellerin kısa süre önce teknik özellikleri de ortaya çıkmıştı. Apple Watch Ultra’nın rakibi akıllı saat modeli Samsung Galaxy Watch Ultra, yapılan yeni sızıntıya göre 1,5 inç boyutunda Super AMOLED 480×480 piksel ekran üzerine kurulacak. Sadece 47 mm gövde boyutuyla satılacak ürün, gücünü Samsung imzalı Exynos W1000 işlemciden ve 2 GB RAM’den alacak. 32 GB dahili depolama bulunacak modelde, 590 mAh kapasitesinde bir bataryaya yer verilecek. Çok sayıda sağlık ve egzersiz özelliğiyle gelecek titanyum gövdeli ürün, üç farklı renkte elde edilebilecek. Bluetooth 5.3 destekli Galaxy Watch Ultra, IP68 sertifikasına sahip ve mikrofon ile hoparlör birimlerini de bünyesinde taşıyor.

Galaxy Watch 7 ise 40 mm ve 44 mm olmak üzere iki farklı versiyona sahip olacak. Saatin 40 mm sürümünde 432×432 piksellik 1,3 inç Super AMOLED ekrana, 44 mm sürümünde ise 480×480 piksellik 1,5 inç Super AMOLED ekrana yer verilecek. Gücünü Exynos W1000 işlemci ve 2 GB RAM’den alacak akıllı saatte, 32 GB’lık dahili depolama alanı bulunacak. 300 mAh ve 425 mAh bataryalar üzerine kurulacak 40 mm ve 44 mm Galaxy Watch 7 versiyonları, IP68 sertifikasına sahip ve Galaxy Watch Ultra gibi mikrofon ile hoparlör barındırıyor. Her versiyon için iki farklı renk seçeneği sunacak Samsung, saatler için 343 dolar başlangıç fiyatı açıklayacak. Galaxy Watch Ultra ise iddiaya göre 699 dolardan satılacak.

Samsung Galaxy Watch serisi yanında bu da ilginizi çekebilir: Vivo X Flip katlanabilir telefon modeli