reklamı kapat

POPÜLER

Otomotiv Sanayii Derneği BYD

Türkiye’de de yer alan BYD, 2023 yılında 3 milyon aracı geride bıraktı

Çinli BYD, 2023 yılında 3 milyon aracı geride bıraktı. 2024 yılında da büyümeye devam edecek şirket, beklentileri fazlasıyla aşmış durumda.

Şirket tarafından yapılan resmi duyuruya göre BYD 2023 yılında toplam 3,02 milyon adet otomobil satışı gerçekleştirdi. Firmanın 2023 yılındaki elektrikli otomobil satışı ise 1,6 milyon adet oldu. Otomobil satışı konusunda 2022’ye göre tam yüzde 62’lik muazzam bir büyüme elde eden firma, paylaşılan rapora göre çatısı altına toplam dört büyük otomobil markası barındırıyor. Bunlar ana marka BYD, Mercedes-Benz ile ortak girişim olan Denza, arazi odaklı FCB ve lüks SUV’larıyla çok dikkat çeken YangWang. Son bilgilere göre 2023 yılında Çin dışındaki pazarlarda toplam 242 binden fazla elektrikli araç satışı yapan ve bu pazarlar arasında Türkiye de yer alan firma, araç üretimi yanında batarya üretimi konusunda da güçlü bir isim konumunda bulunuyor, bu aralar Avrupa’da Macaristan merkezli olarak yeni bir fabrika daha açmak adına çalışmalar yapıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Kısa süre önce Elon Musk’ın 2011’de BYD’ye güldüğü ortaya çıkmıştı. Geçtiğimiz hafta gündeme getirilen aşağıdaki röportaj, Tesla CEO’su Elon Musk’ın BYD firmasının araçlarıyla ve 2011 yılında ortaya koyduğu teknolojilerle dalga geçtiğini gözler önüne sermişti. Çinli BYD daha sonra Tesla gibi yerinde saymadı ve hem araçlarını hem teknolojilerini hem de satış performansını oldukça geliştirdi. Şirket, 2023’ün ilk yarısı özelinde Tesla’yı geride bırakarak en çok elektrikli otomobil satan firma olmuştu. Şirketin ilk yarıda 1,2 milyon kadar elektrikli araç satışı yaptığı, ikinci sıradaki Tesla’nın ise 888 bin civarında kaldığı aktarılmıştı.

Elektrikli otomobil pazarında uzun zamandır yer alan BMW’nin yaklaşık 220 bin araç ile üçüncü sırada yer aldığı liderlik listesinde, Çinli GAC Aion yaklaşık 212 bin araç ile dördüncü sırada, bir başka Alman devi Volkswagen ise 209 bin araç ile beşinci sırada yer alıyordu. En son firmanın kasım ayında 170 binden fazla elektrikli araç satışı yaptığı ve bunun şirket için yeni bir satış rekoru olduğu duyurulmuştu. Şirket ekim ayında ise 165 bin elektrikli satışı gerçekleştirmişti. Hibrit araçlar ile beraber kasım ayını 301 binden fazla araç satışı ile kapatan dev firma, geçtiğimiz günlerde öğrendiğimiz kadarıylaysa 2023’ün üçüncü çeyreği toplamında pazar payını yüzde 17’ye çıkardı.

BYD haberleri yanında bu da ilginizi çekebilir: Acer imzalı elektrikli bisiklet modeli