reklamı kapat

POPÜLER

BYD

Elektriklide 9.700 dolara kadar inen BYD, yeni kargo gemileri alıyor

 - Güncelleme: 06 Mart 2024 20:36

Dev otomobil üreticisi BYD, bir süredir “BYD Explorer No. 1” isimli kendi gemisiyle de Çin dışına araç çıkarmaya başladı.

Bir süredir Türkiye’de de yer alan BYD, kendi ihtiyaçları doğrultusunda hazırlattığı “BYD Explorer No. 1” isimli gemisi ile tek seferde 7 bin farklı araç taşıyabiliyor ve bu sayede Çin dışındaki pazarlarda daha güçlü olmayı hedefliyor. Kiralanan kargo gemisinin Zodiac Maritime Ltd. yönetiminde olduğu ve International Marine Containers Group Co. tarafından inşa edildiği belirtiliyor. BYD Explorer No. 1 aktarıldığı kadarıyla tam da küresel kargo gemisi sıkıntısı endişelerinin ortaya çıktığı bir dönemde göreve başladı ve direkt olarak Avrupa’ya taşıma gerçekleştiriyor. Ancak sadece bununla yani tek bir gemiyle yetinmek istemeyen marka, yeni bilgilere göre daha fazla araç taşımak adına 7 ekstra kargo gemisi almak için çalışmalar yapıyor. Bu gemileri önümüzdeki iki yıl içinde kullanıma almak isteyen marka, bugün elektrikli Seagull modeliyle de ses getiriyor. Çünkü bu model Çin’de artık 9.700 dolara satılıyor ve bu sektör için inanılmaz bir alt seviye konumunda yer alıyor. Tüm pazarlardaki gücünü artıran ancak daha da iddialı olmak isteyen firma, Türkiye’de şu an sadece ATTO 3 modelinin satışını yapıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Çinli BYD, 2023 yılında 3 milyon aracı geride bıraktı. 2024 yılında da büyümeye devam edecek şirket, beklentileri fazlasıyla aşmış durumda. Şirket tarafından geçtiğimiz haftalarda yapılan resmi duyuruya göre BYD 2023 yılında toplam 3,02 milyon adet otomobil satışı gerçekleştirdi. Firmanın 2023 yılındaki elektrikli otomobil satışı ise 1,6 milyon adet oldu. Otomobil satışı konusunda 2022’ye göre tam yüzde 62’lik muazzam bir büyüme elde eden firma, paylaşılan rapora göre çatısı altına toplam dört büyük otomobil markası barındırıyor.

Bunlar ana marka BYD, Mercedes-Benz ile ortak girişim olan Denza, arazi odaklı FCB ve lüks SUV’larıyla çok dikkat çeken YangWang. Son bilgilere göre 2023 yılında Çin dışındaki pazarlarda toplam 242 binden fazla elektrikli araç satışı yapan ve bu pazarlar arasında Türkiye de yer alan firma, araç üretimi yanında batarya üretimi konusunda da güçlü bir isim konumunda bulunuyor, bu aralar Avrupa’da Macaristan merkezli olarak yeni bir fabrika daha açmak adına çalışmalar yapıyor.

BYD haberleri yanında bu da ilginizi çekebilir: Acer imzalı elektrikli bisiklet modeli