reklamı kapat

POPÜLER

Türkiye 5G LOG Tasarım

5G teknolojisi Türkiye geneline ancak 2026 yılında genişleyebilir

 - Güncelleme: 06 Mart 2024 20:37

Yurt dışındaki birçok bölgede uzun zamandır bulunan 5G teknolojisi Türkiye geneline ancak 2026 yılında genişleyebilir.

Henüz kesin bilgiler yok ancak Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu bugün katıldığı bir etkinlik kapsamında “2026 yılında muhtemelen 5G’ye geçeceğiz.” açıklamasında bulundu. 5G teknolojisi için geç kalınıyor ancak henüz teknoloji global olarak da aşırı oranda yaygınlaşmış değil. 5G için operatörlerin yurt dışında olduğu gibi Türkiye’de de çok ama çok büyük altyapı yatırımları yapması bekleniyor. Halen teknolojinin merkezinde yer alan birçok ülkede dahi 5G tam olarak geniş çaplı yüksek performans veremiyor. 5G teknolojisi 4G’ye oranla çok ama çok daha yüksek hızlar getiriyor ancak bunun için eskiye nazaran çok daha fazla anten kurulumu gerekiyor. Bu arada Çinli devlerden Huawei 6G gibi gelecek teknolojiler yanında 5.5G üzerinde de çalışıyor. Bu konuda firma kısa süre önce şunları aktarmıştı:

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

“Huawei yeni 5.5G uygulamalarının ve senaryolarının daha yüksek gereksinimleri karşılaması için, dünyanın önde gelen mobil operatörleri ve endüstri ortaklarıyla iş birliği yaptı ve bu iş birliği ile 5.5G teknolojisinin doğrulanmasını ve ağ dağıtımını teşvik ederek, 5.5G pazarının genişlemesine katkı sağladı. Huawei, mobil operatörlerin dünya çapında 20’den fazla şehirde 5.5G ticari doğrulama ve testlerine başlamasına da yardımcı oldu.

Orta Doğu, Körfez İşbirliği Konseyi’nin (GCC) altı üyesinin tamamının 5.5G 10 Gbps hız doğrulamasını, ek olarak RedCap ve pasif IoT gibi yeni hizmetlerin inkübasyonunu tamamlamasıyla, 5.5G gelişimi konusunda genel bir fikir birliğine de imza atılmış oldu. Çin’in anakarasındaki üç büyük operatör, büyük şehirlerde 5.5G ağ dağıtımına başladı. Avrupa’da, Finlandiyalı operatörler ticari ağlarda 5.5G teknoloji doğrulamasını tamamlayarak 10 Gbps’den daha yüksek hıza ulaşırken, pasif IoT teknolojisini de doğrulamış oldular. Almanya’da, 6 GHz bandında çalışan operatörler de çoklu taşıyıcı tekniklerini kullanarak 12 Gbps’lik hıza ulaştı.”

5G teknolojisi yanında bu da ilginizi çekebilir: Acer imzalı elektrikli bisiklet modeli