reklamı kapat

POPÜLER

OPPO 5.5G

Çin, 5.5G (5G Advanced/5GA) teknolojisine geçiyor

 - Güncelleme: 29 Mart 2024 09:16

Yurt dışındaki birçok bölgede uzun zamandır bulunan ancak aşırı yaygınlaşmayan 5G teknolojisi üstüne 5.5G teknolojisi devreye alınıyor.

Çin’in devlete ait telekom şirketi China Mobile, kısa süre önce 5.5G (5G-Advanced ya da 5GA olarak da geçiyor) ağını devreye almaya başladığını duyurdu. Yapılan açıklamaya göre China Mobile yıl sonuna kadar 300’den fazla şehri 5.5G ağıyla kapsamayı planlıyor, bu teknolojiye destek veren ilk Android telefonların ise OPPO Find X7 serisindekiler olduğu açıklanıyor. 5G’ye oranla daha yüksek hızlar getiren (10 Gbps indirme ve 1 Gbps yükleme) 5.5G’nin dünya çapında yaygınlaşması içinse önümüzde daha çok ama çok uzun yıllar bulunuyor. Peki Türkiye? Türkiye’de henüz normal 5G ağı geniş olarak açılmış değil. Halen yüzde 100 kesin bilgiler yok ancak Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu geçtiğimiz ay katıldığı bir etkinlik kapsamında “2026 yılında muhtemelen 5G’ye geçeceğiz.” açıklamasında bulunmuştu. Bu arada Çinli devlerden Huawei de 6G gibi gelecek teknolojiler yanında 5.5G üzerinde de çalışıyor. Bu konuda firma kısa süre önce şunları aktarmıştı:

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

“Huawei yeni 5.5G uygulamalarının ve senaryolarının daha yüksek gereksinimleri karşılaması için, dünyanın önde gelen mobil operatörleri ve endüstri ortaklarıyla iş birliği yaptı ve bu iş birliği ile 5.5G teknolojisinin doğrulanmasını ve ağ dağıtımını teşvik ederek, 5.5G pazarının genişlemesine katkı sağladı. Huawei, mobil operatörlerin dünya çapında 20’den fazla şehirde 5GA ticari doğrulama ve testlerine başlamasına da yardımcı oldu.

Orta Doğu, Körfez İşbirliği Konseyi’nin (GCC) altı üyesinin tamamının 5.5G 10 Gbps hız doğrulamasını, ek olarak RedCap ve pasif IoT gibi yeni hizmetlerin inkübasyonunu tamamlamasıyla, 5GA gelişimi konusunda genel bir fikir birliğine de imza atılmış oldu. Çin’in anakarasındaki üç büyük operatör, büyük şehirlerde 5GA ağ dağıtımına başladı. Avrupa’da, Finlandiyalı operatörler ticari ağlarda 5GA teknoloji doğrulamasını tamamlayarak 10 Gbps’den daha yüksek hıza ulaşırken, pasif IoT teknolojisini de doğrulamış oldular. Almanya’da, 6 GHz bandında çalışan operatörler de çoklu taşıyıcı tekniklerini kullanarak 12 Gbps’lik hıza ulaştı.”

5.5G teknolojisi yanında bu da ilginizi çekebilir: Acer imzalı elektrikli bisiklet modeli