reklamı kapat

POPÜLER

X (Twitter) LOG Tasarım

X, bir “NSFW topluluk” adımı atmak için çalışıyor

Ortaya çıkan ekran görüntülerine göre Elon Musk’ın sahibi olduğu platform X, bir “NSFW topluluk” adımı atmak için çalışıyor.

X, hemen aşağıdaki ekran görüntülerine bakılırsa şu an yetişkinlere yönelik içerikler içeren (Ağırlıklı olarak cinsel içerikler) özel “NSFW topluluklar” üzerinde aktif olarak çalışmalar yapıyor. Henüz ne zaman devreye alınacağı bilinmeyen bu altyapı, yapılan keşfe göre “yetişkinlere yönelik içerik” uyarısını kırmızı renkte açık açık gözler önüne seriyor. Twitter döneminden kalan ve 2021 yılında açılan Topluluklar sistemi, ortak ilgi alanlarına sahip kişileri bir araya getirme konusunda beğeniliyor, yolda olan yeni adım sonrasında ise daha önce hiç olmadığı kadar çok kullanılacak izlenimi oluşturuyor. Bu arada Twitter’ın Elon Musk satın almadan önce hemen hemen sadece cinsel içerik paylaşımı için kullanılan OnlyFans’a rakip olmak istediği de biliniyor. Şirketin bu konuda ciddi planlar yaptığı ancak daha sonra içerik yönetimi sorunları nedeniyle bundan vazgeçtiği biliniyor. Eğer bu sistem devreye alınsaydı, kişiler özel fotoğraf ile videolarını Twitter üzerinden abonelik temelinde satarak para kazanabilecekti.

X
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

X bu aralar birçok farklı konuyla gündeme geldi. Örneğin Şirketin sahibi Elon Musk tarafından yapılan duyuruya göre X, çok takipçili hesaplara Premium abonelik hediye etmeye başlıyor. Bu konuda Elon Musk tarafından yapılan açıklama şöyle oldu: “2.500’den fazla doğrulanmış takipçisi olan tüm X hesapları Premium özelliklerini ücretsiz olarak kullanacak, 5.000’den fazla doğrulanmış takipçisi olan hesaplar ise Premium+ özelliklerini ücretsiz olarak alacak.”

Bundan önce ise Grok merkezli atılan bir adım ses getirmişti. Kaçıranlar için bu hafta sonunda Grok sohbet botunu sadece üstteki Premium+ abonelik paketini satın alan X kullanıcıları değil, alttaki Premium aboneliği tercih edenler de aktif olarak kullanabilecek. Sistem eğer kaçırdıysanız bundan önce açık kaynak hale getirilmesiyle ses getirmişti. Açık kaynak yapıya geçilmesiyle beraber geliştiriciler ve araştırmacılar, Grok sohbet robotuna güç veren mimariyi ya da altyapıyı artık kendi projelerinde ücretsiz olarak rahat şekilde kullanabilecek.

Süreçte gerekli tüm bilgileri ve kaynakları burada paylaşan şirket, açık yapıyı 314 milyar parametreli Grok-1 ile başlatıyor. Kaçıranlar için Grok kişilerin karşılıklı sohbet edebileceği, sorularına cevap alabileceği bir üretken yapay zeka sistemi konumunda yer alıyor. Sohbet botu hakkında yaptığı açıklamada, “xAI olarak, insanlığa bilgi arayışında yardımcı olacak yapay zeka araçları yaratmak istiyoruz.” diyen xAI, sistemin Grok-1 adı verilen bir motor üzerine kurulduğunu belirtmişti.

Elon Musk, xAI ve Grok haberleri yanında bu da ilginizi çekebilir: Xiaomi imzalı robot köpek CyberDog ile tanışın