reklamı kapat

POPÜLER

X (Twitter) LOG Tasarım

Elon Musk: “X, dürüst bilgi için güvenebileceğiniz tek platform”

Dünyanın en zengin insanlarından Elon Musk’a göre sahibi olduğu platform X, dürüst bilgi için güvenilebilecek tek platform.

Elon Musk bunu direkt olarak kendi X (Twitter) hesabından şöyle aktardı: “X, dürüst bilgi için güvenebileceğiniz tek platformdur. Diğerleri satın alınmış durumda…” Burada özellikle kendisini hedef alan bazı büyük medya kuruluşlarına gönderme yapan Musk, bundan önce X’e reklam vermeyi kesen şirketlere ettiği küfürle ses getirmişti. Bu nedenle reklam odağını daha ufak şirketlere kaydırdığı aktarılan X, doğru / dürüst bilgi özelinde aslında kişilere halen aşırı temiz bir ortam sunamıyor çünkü yalan içerikler platformda yayılmaya devam ediyor. Burada kullanıcıların en büyük yardımcısı Twitter döneminde aşırı kullanılmayan “Topluluk Notları” sistemi oluyor. Artık daha aktif kullanılan bu sistem sayesinde yalan içerikler platformda kaldırılamıyor ancak en azından yanlış oldukları herkese gösterilebiliyor. Topluluk Notları normal içerikler yanında reklamlarda da çalışıyor, bu sistem birçok yanlış bilginin düzeltilmesi konusunda büyük fayda sağlıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Elon Musk, X konusunda en son Grok özelinde gündeme gelmişti. Kaçıranlar için Musk tarafından kurulan xAI şirketi, geçtiğimiz ay Grok adını verdiği ChatGPT / Google Bard benzeri bir sohbet botunu kullanıma sundu. Bu sistem şu an sadece ABD’de yaşayan X’in “X Premium+” aboneliğini alan kişilere açık ve sadece ufak çaplı testlere alınmış durumda. Elon Musk tarafından yapılan bir açıklamaya göreyse sistem önümüzdeki günlerde tüm X Premium+ abonelerine açılıyor.

Grok genel olarak kişilerin karşılıklı sohbet edebileceği, sorularına cevap alabileceği bir üretken yapay zeka sistemi konumunda yer alıyor. Sohbet botu hakkında yaptığı açıklamada, “xAI olarak, insanlığa bilgi arayışında yardımcı olacak yapay zeka araçları yaratmak istiyoruz.” diyen xAI, sistemin Grok-1 adı verilen bir motor üzerine kurulduğunu ve en temelde dört aydır geliştirilen / eğitilen büyük dil modelinin yer aldığını belirtiyor.

“Grok, soruları biraz esprili bir şekilde yanıtlamak için tasarlanmıştır ve asi bir çizgiye sahiptir. Bu nedenle mizahtan nefret ediyorsanız lütfen kullanmayın!” açıklamasını da yapan xAI şirketi Grok’un, “Diğer yapay zeka sistemlerinin çoğu tarafından reddedilen tartışmalı soruları yanıtlayacağını” da belirtiyor.

Elon Musk, yapay zekanın X’teki bilgilere / verilere gerçek zamanlı olarak erişim sağlayabildiğini ve bu sayede rakiplerinin bir adım önüne geçeceği söylüyor. Bu konuda xAI’ın kendisi ise, “Grok’un benzersiz avantajı, X platformu aracılığıyla dünya hakkında gerçek zamanlı bilgiye sahip olmasıdır.” diyor.

X haberleri yanında bu da ilginizi çekebilir: Xiaomi imzalı robot köpek CyberDog ile tanışın