reklamı kapat

POPÜLER

Türkiye 5G LOG Tasarım

5G teknolojisi ilk defa İstanbul Havalimanı içerisinde aktif edildi

Bugün önemli bir adım atıldı ve uzun zamandır beklenen 5G teknolojisi İstanbul Havalimanı içerisinde aktif edildi.

5G ağının tüm Türkiye’de ne zaman aktif edileceği henüz belli olmuş değil. Bu konuda geçtiğimiz yıl Ulaştırma ve Altyapı Bakan Yardımcısı Ömer Fatih Sayan konuşmuştu. Sayan, 2022 yılında 5G frekans ihalesini tamamlamayı, 2023 yılında da ilk sinyali vatandaşların hizmetine sunmayı hedeflediklerini aktarmıştı. Sayan, aynı zamanda 5G’ye yönelik çalışmalarda, şebekelerin yerlileştirilmesinin en önemli öncelikleri arasında bulunduğunu vurgulamıştı. Bugün ise “Türkiye’nin 5G yolculuğu başlıyor” mottosu altında önemli bir adım atıldı.

Türkiye’de hizmet veren üç büyük GSM operatörü (Turkcell, Türk Telekom ile Vodafone) ve Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu‘nun katıldığı İstanbul Havalimanı içerisinde düzenlenen tanıtım töreniyle, 5G ağı Türkiye’de ilk defa herkese açık olarak hizmete sunuldu.

5G destekli akıllı telefonlara sahip kişilerin (Türkiye’de şu an satılan destekli modeller var) İstanbul Havalimanı içerisindeki belirli yerlerde deneyebileceği 5G teknolojisi, 4G’ye oranla çok daha yüksek hız sunuyor ve uygun şartlarda büyük oranda daha düşük gecikmeyle çalışıyor. Yapılan açıklamaya göre destekli cihazlar ile mobil olarak 1 Gbps ve üstü internet hızı elde edilebiliyor. Bu hıza İstanbul Havalimanı içerisinde de çıkılabileceği düşünülüyor.

5G’ye adım atacak operatörlerin yurt dışında olduğu gibi Türkiye’de de çok ama çok büyük altyapı yatırımları yapması gerekiyor. Halen teknolojinin merkezinde yer alan birçok ülkede dahi 5G’nin tam olarak geniş çaplı yüksek performans vermediği biliniyor. 5G teknolojisi 4G’ye oranla çok ama çok daha yüksek hızlar getiriyor ancak bunun için çok daha fazla sayıda bağlantı donanımı gerekiyor.

Türkiye’de 5G’nin en büyük donanım sağlayıcılarından birisi sürpriz olmayacağı üzere Huawei olacak. Ancak başka firmalar da aktif olarak çalışmalar içerisinde. Örneğin geçtiğimiz ay Nokia ve Karel firmaları Türkiye’de 4G / 5G baz istasyonlarını üretmek için bir araya geldiklerini duyurdu. Bu önemli konuda gelen resmî açıklama ise şöyle olmuştu:

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

“Nokia ve Karel, yerel piyasa için 4G baz istasyonlarının üretimine 2022 ortasına dek başlamayı planlıyor. 2023 yılında Türkiye’de ticari bir hal alması beklenen 5G ile birlikte de yerel üretimin 5G baz istasyonlarını da içermesi bekleniyor.

Nokia Türkiye Kıdemli Ülke Yöneticisi Özgür Erzincan konu hakkında “Bu duyurudan dolayı çok heyecanlıyız. Müşterilerimizle güçlü bir iş bağımızın ve uzun süreli ve güvenilir ilişkilerimizin bulunduğu Türkiye, Nokia için önemli bir pazar. Bugün Karel ile birlikte müşterilerimizden hem bugün hem de gelecekteki tüm yerli ürün taleplerini yerine getirebileceğiz.” dedi. Karel Yönetim Kurulu Başkanı Sinan Tunaoğlu ise konu hakkında şunları aktarmıştı:

“Teknolojinin çok hızlı geliştiği, yeni nesil iletişim sistemlerine geçişin yaşandığı önemli bir değişim dönemindeyiz. Karel olarak Ar-Ge’miz, nitelikli üretim gücümüz, bilgi birikimi ve deneyimimizle teknoloji alanında küresel oyuncu olma vizyon ve hedefiyle ilerliyoruz. Bugün dünyanın lider teknoloji firmaları arasında yer alan Nokia ile başlattığımız bu iş birliğinden büyük heyecan duymaktayız. Bunun uzun soluklu, gelişen ve değer katan bir güç birliği yaratacağına inanıyoruz.” 

5G gelişmeleri yanında bu da ilginizi çekebilir: Triumph TE-1 elektrikli motosiklet modeli