reklamı kapat

POPÜLER

ultrason bandı

Gerçek zamanlı görüntü sunan çok ufak ultrason bandı geliştirildi

Bilim insanları sağlık konusunda önemli geliştirmeler yapıyor. Bunlardan birisi gerçek zamanlı görüntü sunan ultrason bandı oldu.

Ultrason teknolojisi uzun yıllardır hayatımızda ve sağlık sektörünün olmazsa olmazları arasında yer alıyor. Oturmuş bir altyapı olduğu için çok fazla gündeme gelmeyen teknoloji, yine de farklı geliştirme çalışmalarının merkezinde yer alıyor. Örneğin MIT (Massachusetts Institute of Technology) araştırmacıları, bu aralar yukarıda gördüğünüz ultrason bandı ile ses getiriyor. Bu insan vücudu üzerine herhangi bir zarar vermeden yapıştırılabilen bant, oldukça ufak boyutta ve aktarıldığı kadarıyla buna rağmen gerçek zamanlı olarak görüntü verebiliyor. MIT araştırmacılarına göre kas hareketlerini ya da iç organları 48 saate kadar gösterebilen sistem, bunun için özel bir hidrojel temeli üzerine kuruluyor.

Henüz kablosuz olarak görev yapmayan ancak kablosuz çalışması gelecek için konulan hedefler arasında bant, eğer bu hedefe ulaşılırsa ultrason görüntülerini akıllı telefonlara aktarabilecek. Bu sayede örneğin hamile kadınlar istedikleri zaman karınlarındaki bebeklerini akıllı telefonları üzerinden kontrol edebilecek.

Biliyorsunuz kadınların bebeklerini kontrol ettirmek adına düzenli olarak doktora gitmesi gerekiyor. Kadın doğum doktorları büyük boyutlu ultrason cihazları kullanıyor ve burada daha iyi görüntü için taranacak bölgeye yüksek miktarda jel sürüyor. Geliştirilen bant yukarıda bahsettiğimiz hidrojel temelinde bunu ortadan kaldırıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

İnsan vücudunun işleyiş süreçlerini düzenli olarak takip etmek adına benzersiz bir bakış açısı getirdiği aktarılan bu ultrason bandı, elbette hemen kullanıma girecek bir seçenek konumunda bulunmuyor. Teknoloji üzerindeki testler aktif olarak devam ediyor.

Ultrason adımı yanında bunlar da ilginizi çekebilir: Apple Mac Studio ve Studio Display