reklamı kapat

POPÜLER

Dacia Sandero ve Tesla Model Y LOG Tasarım

Dacia Sandero ve Tesla Model Y, Avrupa’da satış liderliği için mücadele ediyor

Türkiye’de de resmi olarak satılan araçlardan Dacia Sandero ve Tesla Model Y, Avrupa’da satış liderliği için mücadele ediyor.

Birbirlerinden oldukça uzakta olan araçlar Dacia Sandero ve Tesla Model Y, 2023’ün 10 ayı sonrasında Avrupa’da sırasıyla 184 bin ve 183 bin adet satış rakamlarına ulaştı. İngiltere’yi de kapsayan verilere göre 2023’ün ilk 10 ayı sonrasında Avrupa’da 164 bin adet Volkswagen T-Roc, 163 bin adet Peugeot 208 ve 153 bin adet Renault Clio satışı yapıldı. Sadece ekim ayında 21 bin adet satıldığı açıklanan Sandero uygun fiyatıyla öne çıkıyor, ekim ayında Avrupa merkezli olarak 9 binden fazla satılan Model Y ise Almanya’da üretilen bir araç olarak sadece Avrupa’da değil giriş yapılan tüm pazarlarda en çok satılan Tesla modeli konumunda bulunuyor. Elektrikli tarafın birçok pazarda satış lideri olan Tesla Model Y biliyorsunuz Türkiye’de de resmi olarak satılıyor. Bundan önce satış konusunda spesifik olarak BYD firması ses getirmişti. Toyota ve Lexus’u da bünyesinde bulunduran ALJ Türkiye distribütörlüğünde Türkiye pazarına giriş yapan BYD, Tesla’nın 435 bin araç sattığı son çeyrekte 431 bin adet tamamen elektrikli araç satışı yapmayı başarmıştı.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Bu konuda geçtiğimiz yılın aynı dönemine oranla tam yüzde 67 artış gören şirket, inanılmaz bir ivme ile büyümesini sürdürüyor. Geçtiğimiz ay Japonya otomobil fuarına katılan ilk şirket olan BYD (Build Your Dreams), geçtiğimiz aylarda 2023’ün ilk yarısı özelinde Tesla’yı geride bırakarak en çok elektrikli otomobil satan firma olmuştu.

Şirketin ilk yarıda 1,2 milyon kadar elektrikli araç satışı yaptığı, ikinci sıradaki Tesla’nın ise 888 bin civarında kaldığı hesaplanıyor. Elektrikli otomobil pazarında uzun zamandır yer alan BMW’nin yaklaşık 220 bin araç ile üçüncü sırada yer aldığı liderlik listesinde, Çinli GAC Aion yaklaşık 212 bin araç ile dördüncü sırada, bir başka Alman devi Volkswagen ise 209 bin araç ile beşinci sırada yer alıyor.

Dacia Sandero ve Tesla Model Y yanında bu da ilginizi çekebilir: Acer imzalı elektrikli bisiklet modeli