reklamı kapat

POPÜLER

BYD Avrupa Birliği
BYD
Çin

BYD, yeni araçlarıyla fiyatı daha da aşağıya çekti

 - Güncelleme: 20 Şubat 2024 10:22

BYD, şimdilik sadece Çin pazarında satacağı yeni araçlarıyla fiyatı daha da aşağıya çekti. Firma rekabeti inanılmaz hale getiriyor.

Çinli BYD, fiyat-performans modelleriyle çok dikkat çeken bir firma ve alandaki iddiasını artırmaya devam ediyor. Örneğin firma kısa süre önce iki sedan aracının Glory Edition / Honor Edition sürümlerini tanıttı. Bu araçlardan hibrit model Qin Plus Honor Edition DM-i (PHEV), en üstte 120 km kadar bir tamamen elektrikli sürüş vadediyor ve sadece 11 bin dolardan başlıyor. Qin Plus’ın tamamen elektrikli versiyonu ise 15 bin dolardan başlıyor (19 bin dolara kadar çıkılıyor) ve 48 kWh ya da 57.6 kWh batarya seçenekleri üzerinden 420 km ve 510 km menzil getiriyor. Bu araçta 132 beygir güç ve 180 Nm tork üreten bir elektrik motoru bulunuyor. 11 bin dolardan başlayan “hibrit” model Chaser 05 Glory Edition ise seçilen versiyona göre 55 km ya da 120 km elektrikli sürüş menzili getiriyor. Alt seviyede fiyat savaşını inanılmaz kızdıran firma, bu düşük fiyatlı araçları, özellikle hibrit seçenekleri ileride Türkiye’de de satabilir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Türkiye’de uzun süredir bulunan BYD, bundan önce Meksika’da yeni fabrika kuruyor haberiyle ses getirmişti. BYD şu an Macaristan’ın güneyindeki Szeged kentinde elektrikli araç ve batarya üretimi için yeni bir fabrika kurmak adına büyük çalışmalar yapıyor. Macaristan’da halihazırda bir otobüs fabrikası da bulunan marka, yeni bilgilere göre Meksika merkezli bir fabrikayı da resmi olarak masada tutuyor. En büyük rakip Tesla’nın da fabrika kurmak istediği Meksika, özellikle ABD pazarı için büyük önem arz ediyor, burada ucuza üretilen araçlar ile büyük ABD pazarındaki payın artırılması hedefleniyor.

Meksika fabrikası için incelemeler gerçekleştiren ancak henüz nihai kararı vermeyen Çinli BYD, dünyanın en büyük otomobil üreticisi olma yolunda emin adımlarla ilerliyor. İleride Türkiye’de de bir fabrika kurma ihtimali olan BYD (Build Your Dreams), 2023’ün ilk yarısı özelinde Tesla’yı geride bırakarak en çok elektrikli otomobil satan firma olmuştu.

BYD haberleri yanında bu da ilginizi çekebilir: Acer imzalı elektrikli bisiklet modeli

İLGİLİ HABERLER