reklamı kapat

POPÜLER

Alfa Romeo Milano

Alfa Romeo merkeze monte edilmiş plakalara geçiyor

Dünyanın en ikonik otomobil firmalarından olan Alfa Romeo, güvenlik nedeniyle merkeze monte edilmiş plakalara geçiyor.

Alfa Romeo tasarım patronu Alejandro Mesonero-Romanos tarafından resmi olarak açıklandığı kadarıyla bu değişikliğin arkasında Avrupa Birliği Genel Güvenlik Yönetmelikleri (GSR) yer alıyor. Şirket yeni getirilen yaya güvenliği kurallarına uymak adına ikonik tasarım tercihini bir kenara bırakıyor, bu bağlamda yeni araçların yan değil merkeze konumlandırılan plakalar ile geleceği açıklanıyor. Firma bundan önce ise ilginç ve sürpriz bir isim değişikliği ile ses getirmişti. Eğer kaçırdıysanız marka Alfa Romeo Milano’nun ismi “Junior” olarak değiştirildi. Model için lansman sonrasında “Polonya’da Milano adında bir otomobil üretilemezdenilmişti. Geçtiğimiz ay tanıtılan yeni B-SUV Alfa Romeo Milano hakkında bir açıklama yapan İtalya Sanayi Bakanı Adolfo Urso, “Milano” adını taşıdığı için model İtalya dışında üretilemez demişti.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Bu aracı Polonya merkezli olarak üretme kararı alan şirket, bunu yaparsa İtalya’da yasa dışı bir adım atmış olacaktı. Bu konuda Urso, Polonya’da Milano adında bir otomobil üretilemez. Yasal olarak tüketicileri yanıltacak işaretler veremezsiniz. Dolayısıyla Milano adlı bir otomobil İtalya’da üretilmelidir. Aksi takdirde İtalyan yasaları uyarınca izin verilmeyen yanıltıcı bir durum ortaya çıkar.” diyor ve bu gerçekten çok ilginç görünüyordu.

İşte bu yüzden firma bir geri adım attı ve modelin adını “Junior” olarak değiştirme kararı aldı. Alfa Romeo CEO’su Jean-Philippe Imparato düzenlenen bir basın toplantısında, “Milano isminin tüm yasal gereklilikleri karşıladığını düşünmemize rağmen, İtalyan hükümetiyle ilişkileri kolaylaştırmak için ‘Junior’ olarak değiştirme kararı aldık” dedi.

Geçtiğimiz ay öğrendiğimiz kadarıyla İtalya’da, kulağa İtalyan gibi gelen isimlere sahip olan ancak aslında İtalyan olmayan ürünlere karşı bir yasa bulunuyor. Alfa Romeo’nun aracı İtalya’da üretmiyor olmasının arkasında ise söylendiği kadarıyla maliyet yer alıyor, aracın İtalya’da üretilmesi halinde 10 bin euro daha pahalı olacağı belirtiliyor.

Alfa Romeo Milano yani Junior yanında bu da ilginizi çekebilir: Hyundai’den otomatik çalışan şarj robotu

İLGİLİ HABERLER