reklamı kapat

POPÜLER

YouTuber

ABD’de bir Lamborghini’ye helikopterden havai fişek atan YouTuber tutuklandı

 - Güncelleme: 08 Haziran 2024 11:33

Lamborghini’ye helikopterden havai fişek atan YouTuber tutuklandı. Bahsi geçen kişi Suk Min Choi ya da bilinen diğer adıyla Alex Choi.

4 Temmuz 2023 tarihinde paylaşılan, “Bir Lamborghini’yi Havai Fişeklerle Yok Etmek” başlıklı video, ABD vatandaşı Suk Min Choi için büyük bir sorun oldu. Silindiği için artık YouTube’da izlenemeyen (Halen burada yer alıyor) video, bugün öğrendiğimiz kadarıyla yayınlandıktan sonra Federal Havacılık İdaresi’nin (FAA) radarına yakalanmış. Soruşturma sonrasında Choi, bir hava aracında patlayıcı veya yangın çıkarıcı cihaz bulundurmaya karşı hazırlanan yasayı ihlal ettiği için suçlu bulunmuş. Bu video için gerekli yasal izinleri almadığı da belirtilen Suk Min Choi’nin, bu yüzden 10 yıla kadar hapis cezasına çarptırılabileceği aktarılıyor. Geçtiğimiz yıl YouTuber merkezli daha büyük bir gelişme ses getirmişti. Trevor Jacob isimli pilot lisansına sahip bir YouTuber, yayınladığı “Uçağımı Düşürdüm” başlıklı video ile çok dikkat çekmişti. 4 milyondan fazla izleme elde eden video, Jacob’un ABD’de 6 ay hapis cezasına almasına neden olmuştu. Bu videoda gökyüzünde kullandığı tek motorlu ufak uçaktan “arıza yaptı” bahanesi ile atlayan (Elinde selfie çubuğu ile) Jacob, daha sonra açılan soruşturma kapsamında bunun tamamen bir kurgu olduğunu itiraf etmişti.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Kazayı bir şirketin ürününü tanıtmak için sponsorluk anlaşmasının parçası olarak oluşturduğunu ve uçuşu tamamlamayı asla amaçlamadığını belirten Trevor Jacob, bu yüzden 2022 yılında Federal Aviation Administration / Federal Havacılık İdaresi (FAA) incelemesi sonrasında pilot lisansını kaybetti. Daha sonra ortaya çıktığı kadarıyla Federal Havacılık İdaresi incelemeler kapsamında Jacob’tan uçak enkazı muhafaza etmesini istedi.

Başlangıçta yetkililere uçağın nereye düştüğünü bilmediğini söyleyen pilot, olaydan iki hafta sonra bir arkadaşıyla birlikte enkazı Los Padres Ulusal Ormanı’ndan çıkardı. Yani Jacob uçağın düştüğü yeri tam olarak biliyordu. Takip eden günlerde uçağı küçük parçalara ayırarak Lompoc Şehir Havaalanı ve çevresindeki çöp kutularına atan YouTuber, söylediği birden fazla yalan ile federal bir soruşturmayı engelleme suçu üzerinden 20 yıla yakın bir hapis cezası alabilir denilmişti ancak o kadar büyük bir ceza verilmedi.

Bu konuda Adalet Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, Jacob’un uçağın kalkıştan yaklaşık 35 dakika sonra tam güç kaybı yaşadığını belirterek yalan beyanda bulunduğu söylenmişti. Jacob ayrıca bir FAA havacılık güvenliği müfettişine uçağın motorunun durduğunu ve güvenli bir iniş seçeneği bulamadığı için uçaktan paraşütle atladığını söyleyerek de yalan beyanda bulunmuştu. Jacob, süzülerek ciddi yol alabilecek olmasına rağmen iniş için güvenli bir yer aramadı çünkü hepsi çok riskli bir şovun parçasıydı.

YouTuber tarafından yapılan tehlikeli adımlar yanında bu da ilginizi çekebilir: Acer imzalı elektrikli bisiklet modeli