reklamı kapat

POPÜLER

Bu balık kendini korumak için ışık tükürüyor

Yukarıda gördüğünüz şey bir ilüzyon değil, bir mutant balık da değil. Gerçek bir savunma mekanizması! Bu minik ve saydam balık türünün adı kardinal balığı. Naif, zarif ve zararsız bir balık olan kardinal balığı, kendisini yemeye kalkan bir avcı balık ya da herhangi bir deniz canlısıyla karşılaştığında o kadar da sevimli davranmıyor. Kardinal balığının geliştirdiği savunma mekanizması oldukça ilginç: Düşmana ışık tükürme!

Kardinal balıklarının menüsünde ostrakot denilen deniz canlıları yer alıyor. Kabuklu yapıya sahip bu mikroskobik canlıları yiyen kardinal balıkları, ostrakotların sindirim sistemlerinden geçmesi yerine bu canlıları bir havai fişek şölenine dönüştürüyor. Bu ilginç savunma mekanizması, balığın bu dönüşümü düşmanlarına tükürme şeklindeki savunma mekanizması ile sonuçlanıyor.

Kardinal balıkları, kendilerini yemeye kalkan bir deniz canlısı ya da herhangi bir tehdit unsuru olduğunu anladıkları herhangi bir durumda ağızlarından ışık tükürerek düşmanlarına korku saçmayı başarıyorlar. Bu sinsi yöntem, başkasının yemeği olma konusunda bir hayli işe yarıyor, ancak bir başka nokta daha var. Saydam olan ve bu sayede başka canlılar tarafından zorlukla görülen kardinal balıkları, diğer savunma mekanizmaları olan “ateş tükürme” ile tamamen açığa çıkıyorlar. Tuhaf bir ironi.