reklamı kapat Advertisement

POPÜLER

MIT’den balık avlayabilen hidrojel robot [Video]

MIT her yeni projesiyle bizleri bir kez daha şaşırtmaya devam ediyor. Özellikle geliştirdiği robotlarla adından sıkça söz ettiren MIT’nin yeni robotu, güçlü ve hızlı yapısıyla balık tutabiliyor ve neredeyse görünmeyen yapısıyla da işini sessizce halledebiliyor. 

Advertisement

3D yazıcıyla geliştirilen bu hidrojel robot, açılıp kapanabilen bir mekanizmaya sahip. İçerisine su enjekte edilmesiyle çalışabilen robot kollar, çok hızlı bir şekilde kapanabiliyor ve güçlü yapıları sayesinde canlı balığı bir hamlede yakalayabiliyor. Sonrasında ise balığa zarar vermeden yeniden serbest bırakabiliyor. Birkaç newton’luk gücü bir saniye gibi kısa bir süre içerisinde üretebilen robot, böylece suyun altına yerleştirilmiş olan bir topu rahatlıkla fırlatabiliyor. Robotun hem sudan güç alması hem de büyük oranda su bazlı materyaller kullanılarak geliştirilmesi, şeffaf bir yapıda olmasını sağlıyor. Videoda da göründüğü üzere renkli yüzeylerin üzerinden geçtiğinde belli olabilen robot, normalde suyun içerisinde çok zor görülüyor.

Çalışmaları tüm hızıyla devam eden robotun şimdilik bir kullanım alanı mevcut değil. Ancak ileride su altında ağır işler yapılması gerektiğinde bu tür robotların kullanılabileceği düşünülüyor. Ayrıca balık tutmak için de bu robotların kullanılması mümkün görünüyor. Gelecekte balıkçıların işini elinden alma potansiyeli bulunan robotun nasıl çalıştığına aşağıdan göz atabilirsiniz.

VİDEO