reklamı kapat

POPÜLER

3D yazıcıyla üretilen filtre, karaciğer görevi görüyor

3D yazıcı mucizeleri bitmek tükenmek bilmiyor. University of California, San Diego‘daki nanoteknoloji mühendisleri 3D yazıcıyla karaciğer görevi gören bir filtre ürettiklerini açıkladılar. Kandaki toksinleri tıpkı karaciğer gibi temizleyebilen bu filtre pek çok hastalığın tedavisi için umut vadediyor.

Yukarıdaki fotoğrafta ekran üzerinde görebileceğiniz filtrenin tasarımında karaciğerin yapısı örnek alınmış. Bir tür hidrojel matris olan bu filtrenin içindeki nano partiküller kanda bulunan ve çeşitli hastalıklar nedeniyle ortaya çıkan toksinler süzülüyor.

Filtreyle kaydedilen gelişme, toksinlerin karaciğerde birikmeden süzülmesine imkan verdiği için çok önemli; bu sayede çeşitli hastalıkların ve ilaçların karaciğerde yarattığı tahribatın bir nebze de olsa önüne geçilebilecek.

Harici olarak kullanılan cihaz toksinleri yakaladıkça renk değiştirerek kırmızıya dönüyor. Biyouyumlu nitelikteki hidrojel matris, 3D yazıcıyla üretildiği için kişi veya tesisin ihtiyacına göre üretilebiliyor. Bu filtreyi geliştiren UC San Diego laboratuvarı, daha önce de 3D yazıcıyla hidrojel damar gibi bileşenlerin üretimi üzerinde çalışmış.