reklamı kapat

POPÜLER

Japonya’da sürücüsüz araç ve teslimat drone’larının kullanımı için geri sayım başladı

Tüm dünyanın gözü şu sıralar sürücüsüz otomobiller ve teslimat yapabilen drone’ların üzerinde. Bu iki heyecan verici teknolojinin ne zaman hayatımıza giriş yapacağı merak konusu. Ülkemiz için bir şey söylemek güç ancak Japonya ne zaman bu teknolojilere izin vereceğiyle ilgili olarak yol haritasını açıkladı.

9 Haziran’da kesinlik kazanması beklenen planlara göre Japonya 2020 yılı itibarıyla drone’ların teslimat yapmasına izin verecek. Sürücüsüz kamyonların ise 2022’de gerekli izinleri alacağı ifade ediliyor.

Hastalıkların kolayca teşhis edilebilmesi için büyük veri ve yapay zeka kullanımını teşvik eden Japonya, bu alandaki planların ne zaman yürürlüğe koyulacağıyla ilgili olarak henüz bir karara varmış değil.

Ortalama yaşam süresini artırmak için teknolojik gelişmelerden faydalanmak büyük önem taşıyor. Ulaşımda devrim yapmak, tedarik zincirini modern hale getirmek, altyapıyı güçlendirmek ve finansal teknolojileri kullanmak Japonya için öncelik olarak belirlenmiş durumda. Bunun için yeni teknolojiler geliştiren şirketlere geçici izinler verilmesi ve bu şirketlerin yenilikçi teknolojilerini rahatlıkla deneyebilmesi hedefleniyor.

Sürücüsüz araç ve teslimat drone’larının kullanılabilir hale gelmesi Japonya için büyük önem taşıyor. Çünkü belirtilenlere göre Japon firmalar çalışan bulma konusunda zorluklar yaşıyor. Ülkenin en büyük teslimat şirketlerinden Yamato Holding geçen dönemlerde çalışan sıkıntısı nedeniyle teslimatları azaltma yoluna gitmişti. Söz konusu teknolojilerin kullanılmaya başlamasıyla sektörün rahat bir nefes alması bekleniyor.

YORUMLAR