reklamı kapat

POPÜLER

Japonya doğal felaketler sonrasında drone’larla hayat kurtaracak [Video]

Birçok farklı amaca hizmet edebilen drone’lar şimdi de insan hayatı kurtarmak üzere geliştiriliyor. Doğal felaketlerle mücadele için farklı yöntemler üzerinde çalışan Japonya son olarak drone’lara yöneldi.

Drone denildiği zaman akla birçok farklı alternatif geliyor. Kimileri bu cihazları pahalı oyuncaklar gibi görüyor. Eğlenmek veya birilerine şaka yapmak için kullanıyor. Kimileri ise drone’ları farklı alanlarda insanlara yardımcı olmak üzere geliştirilmesine odaklanıyor. Örneğin Amazon drone’lar üzerine kurulu bir teslimat sistemi geliştirmek için büyük bir çaba harcıyor. Son olarak da bu sisteme paraşüt takviyesi yapılacağı ortaya çıkmıştı. Dubai’de ise bu yazdan itibaren yolcu taşıyabilen drone’lar hizmete başlıyor. Japonya ise doğal felaketlerin ardından drone’ların kullanılabileceğine inanıyor.

Oldukça gelişmiş bir ülke olan Japonya coğrafi konumu nedeniyle sık sık depremler ve ardından da tsunami gibi büyük doğa felaketleriyle mücadele ediyor. Tüm bu felaketlerin daha fazla can almaması için çabalayan ülke yetkilileri felaket sonrasında kriz kontrolünü drone’lar ile gerçekleştirebilir. CNET‘in haberine göre geçtiğimiz hafta Shinjuku şehrinde hoparlör ve kamera eklenmiş özel drone’lar test edilmeye başlandı. Doğal felaketin ardından vatandaşların tahliyesini organize edecek olan drone’lar aynı zamanda bu bölgelerin fotoğraflarını çekiyor. Böylece yaşanılan felaketin boyutunu belirlemek kolaylaşıyor. Özel şekilde test edilen bu sistemin gelecekte yoğun olarak kullanılması planlanıyor.