reklamı kapat

POPÜLER

drone

İngiltere’de drone kaosu yaşanıyor

İngiltere’nin başkenti Londra’daki Gatwick Havalimanı üzerinde uçan drone’lar sebebiyle bazı uçuşlar iptal edildi. Drone’ların havalimanı üzerinde uçması sebebiyle bazı uçuşlar gerçekleşmezken bazı uçuşlar ise başka havalimanlarına yönlendirilmek zorunda kaldı. İngiltere’de drone kaosu yaşanıyor.

İzinsiz bir şekilde havalimanın çevresinde uçtuğu belirtilen iki drone’un kullanıcısı ise henüz bulunamadı.Gelen bilgilere göre drone kaosu sebebiyle 760 seferin etkilendiği ifade ediliyor. Yoğunluk sebebiyle uçuşların Londra’daki Heathrow ve Luton havalimanlarına ve Manchester, Cardiff, Paris ve Amsterdam’a yönlendiriliyor. İngiltere Başbakanı Theresa May’in basın sözcüsü olayı sorumsuzca ve kabul edilemez olarak yorumladı. İngiliz polisi ise olayın terör bağlantısıyla ilgisinin bulunmadığını ifade etti. Kamu güvenliğinin her şeyin üzerinde olduğunu söyleyen yetkililer olayı araştırdıklarını söylüyor. İngiltere’de havalimanlarının 1 kilometre yakınına kadar drone uçurulmasının yasak olduğunu da belirtmekte yarar var.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Son yılların gözde oyuncağı drone’lar

İnsansız hava aracı (İHA), genel olarak bilinen adıyla drone’lar uzaktan kumanda edilen bir tür uçaktır. İHA’lar iki sınıfa ayrılıyor: İlki uzaktan kumanda edilerek uçan, diğeri ise kendiliğinden belli bir uçuş planı üzerinden otomatik olarak hareket edebilen uçaklardır. Keşif amaçlı üretilen İHA’lar günümüzde birçok saldırı görevinde de kullanılmaktadır. Militanlara karşı birçok başarılı saldırı gerçekleştiren bu hava araçları çoğu zaman sivil hedefleri de vurarak insan ölümlerine neden olmaktadır. Drone’lar bunun yanında son zamanlarda yangın söndürmek amaçlı olarak da kullanılmaktadır. Bu araçlar genellikle normal savaş uçakları için zor, kirli ve tehlikeli görevlerde kullanılır.

İlginizi çekebilir

DJI Mavic 2 Pro’nun tanıtım videosu