reklamı kapat

POPÜLER

drone

Yangın anında hayat kurtaran drone [Video]

Net Guard isimli şirket, dikkat çekici bir drone projesine imza attı. 6 öğrenci tarafından tasarlanan drone projesi yüksek tehlike arz eden acil durumlarda insanları kurtarmayı amaçlıyor.

Bir tehlike sinyali aldığında, yangının yerini belirmek için GPS kullanan araç, trafikten kaçarak acil olay yerine mümkün olan en kısa sürede ulaşmak için yüksek irtifada irtifada seyahat ediyor. Olay yerine geldiğinde merkezde bir güvenlik ağı ile dört bölüme açılan hava aracı, havadayken bir kişiyi yakalayabilmesi için dört motordan güç alıyor. Ağın kendisi, ortalama bir yetişkinin ağırlığını tutacak kadar güçlü olan bir dörtlü poliüretan tabakasından yapılıyor. Çeşitli sensörlerin yer aldığı hava aracı uyarı ışığı da bulunuyor. Kendinden uçabilen insansız hava aracı, bir tehlike sinyali aldıktan sonra GPS kullanarak bir yangının kaynağını buluyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Tasarımcılardan konu hakkında açıklama

“Dünyanın dört bir yanından sürekli olarak drone konseptlerini araştırkladını söyleyen öğrenciler, en çok topluma yarar sağlayan uygulamalarla ilgilendiklerini belirtti. Planlarının henüz somut aşamasında olmadığını söyleyen öğrenciler, drone projesiyle ilgili çalışmalarını tüm hızıyla sürdüklerini söyledi. Hava aracı konseptinin bu yılki altın pimli konsept tasarım ödülünde öğrencilere 13.000 dolar  kazandırdığını da belirtelim.