reklamı kapat

POPÜLER

Dell LOG Tasarım

Dell çalışanları büyük oranda uzaktan çalışmayı seçti

Dünyanın en büyük bilgisayar üreticilerinden Dell, personelinin büyük bölümünü ofise geri getiremiyor. Çalışanlar uzaktan çalışmak istiyor.

Dell, pandemi döneminde geçilen uzaktan çalışma sistemini birçok diğer şirket gibi ortadan kaldırmak istiyor. Şirket bunun için yılın başlarında yeni bir “ofise dönüş” programı duyurmuştu. Yeni planda çalışanların kendilerini uzaktan veya hibrit olarak sınıflandırmaları gerekiyordu. Elde edilen yeni verilere göre şirketin ABD’deki çalışanlarının yaklaşık yüzde 50’si, bazı olumsuz sonuçları kabul ederek uzaktan çalışmayı tercih etti. Peki bu olumsuz sonuçlar neydi? Şirketin yeni programı kapsamında uzaktan çalışmayı seçen çalışanlar, terfi edilme veya şirket içinde yeni bir pozisyona atanma şansını kaybetti. Ancak bu durum birçok çalışanı kesinlikle ofise geri döndürmeye yetmedi. Dell dün de Grok ile gündeme gelmişti. Elon Musk tarafından kurulan yapay zeka şirketi xAI “Grok” isimli bir ChatGPT rakibi geliştiriyor. Elon Musk’ın Grok’u daha iyi hale getirmek adına 2025 yılında bir süper bilgisayar sistemi devreye almak istediği biliniyor. Binlerce Nvidia H100 GPU‘dan oluşacağı aktarılan bu süper bilgisayarın 1 milyar dolardan fazla maliyet çıkaracağı söyleniyor, bu sürece ortaya çıktığı kadarıyla Dell de katkı sağlıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Şirket CEO’su Michael Dell tarafından yapılan aşağıdaki paylaşıma göre Nvidia ile bir araya gelen firma, Grok için bir “yapay zeka fabrikası” kuruyor. Bu konuda bir açıklama yapan Elon Musk, Dell’in paylaştığı fotoğraftaki yapay zeka sunucularının xAI’ın süper bilgisayarına gideceğini ve Grok’un arkasındaki LLM yani büyük dil modelinin eğitiminde kullanılacağını belirtiyor. Grok için kurulan süper bilgisayar için SMC firmasıyla çalışmalar yapıldığı da Elon Musk tarafından verilen bilgiler arasında yer alıyor.

 

Dell haberleri yanında bu da ilginizi çekebilir: Xiaomi imzalı robot köpek CyberDog ile tanışın