reklamı kapat

POPÜLER

Dell

Dell, Elon Musk’ın Grok’u için sunucu sistemleri hazırlıyor.

Dünyanın en büyük bilgisayar üreticilerinden Dell, Nvidia ile bir araya gelerek Elon Musk’ın Grok’u için sunucu sistemleri hazırlıyor.

Elon Musk tarafından kurulan yapay zeka şirketi xAI “Grok” isimli bir ChatGPT rakibi geliştiriyor. Elon Musk’ın Grok’u daha iyi hale getirmek adına 2025 yılında bir süper bilgisayar sistemi devreye almak istediği biliniyor. Binlerce Nvidia H100 GPU‘dan oluşacağı aktarılan bu süper bilgisayarın 1 milyar dolardan fazla maliyet çıkaracağı söyleniyor, bu sürece ortaya çıktığı kadarıyla Dell de katkı sağlıyor. Şirket CEO’su Michael Dell tarafından yapılan aşağıdaki paylaşıma göre Nvidia ile bir araya gelen firma, Grok için bir “yapay zeka fabrikası” kuruyor. Bu konuda bir açıklama yapan Elon Musk, Dell’in paylaştığı fotoğraftaki yapay zeka sunucularının xAI’ın süper bilgisayarına gideceğini ve Grok’un arkasındaki LLM yani büyük dil modelinin eğitiminde kullanılacağını belirtiyor. Grok için kurulan süper bilgisayar için SMC firmasıyla çalışmalar yapıldığı da Elon Musk tarafından verilen bilgiler arasında yer alıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Grok için bu aralar çok sayıda yeni bilgi geldi. Örneğin xAI geçtiğimiz ay yapılan finansman turunda 6 milyar dolar topladığını duyurdu. Çok sayıda büyük yatırım firmasının dikkatini çeken şirket, daha da büyümek ve OpenAI ile daha güçlü şekilde rekabet etmek istiyor. Bu konuda önümüzdeki haftalarda daha fazla duyuru yapılacağını belirten Elon Musk, 6 milyar dolarlık bu yatırım turu öncesi değerlemenin 18 milyar dolar olduğunu aktardı.

xAI en son Grok-1.5 sonrasında Grok-1.5V sürümünü duyurmasıyla ses getirmişti. Grok-1 üstüne geliştirilen yeni sürüm Grok-1.5, ChatGPT ve benzeri yapay zeka sistemlerinin test edildiği altyapılarda ciddi bir ilerleme ortaya koymuştu. Yeni sürüm çıkış kapsamında yapılan açıklamaya göre özellikle kodlama ve matematiksel sorularda eskiye nazaran çok daha detaylı ve doğru sonuçlar verebiliyor. Birçok kalemde OpenAI imzalı GPT-4, Google imzalı Gemini Pro 1.5 ve Anthropic imzalı Claude 3 Opus kadar iyi olduğu belirtilen 1.5 sürümü, artık daha geniş bir işleme / analiz gücüne sahip.

Bunun hemen üstüne ise Grok-1.5V sürümü (V= Vision) çıkmıştı. Bu sürümün farklı metin algılama ve işleme yanında görsel tarafa da odaklanıyor olması. Bu konuda xAI için bir ilke imza atan yetenekli 1.5V sürümü, metin yanında belgeleri, diyagramları, çizelgeleri, ekran görüntülerini ve fotoğrafları da işleyebiliyor. Bu sayede çok geniş bir kapsam ortaya koyan yeni sürüm, örneğin bir panoya çizilenlerin ya da yazılanları algılıyor ve onları Python koduna dönüştürebiliyor. Fotoğraftaki objeleri analiz ederek anlayabildiği de gösterilen yeni sürüm, yakında kullanıma açılacak ancak firma henüz bu konuda net bir tarih vermiyor.

Dell haberleri yanında bu da ilginizi çekebilir: Xiaomi imzalı robot köpek CyberDog ile tanışın

İLGİLİ HABERLER