reklamı kapat

POPÜLER

Microsoft Windows 11 LOG Tasarım

Windows 11 ve Windows 10 PC’lerin Wi-Fi ile alakalı önemli bir güvenlik açığı kapatıldı

Microsoft tarafından gönderilen en son güncelleme ile beraber Windows 11 ve Windows 10 PC’lerin önemli bir güvenlik açığı kapatıldı.

CVE-2024-30078 olarak geçen bu açık, gönderilen en son Windows 11 ve Windows 10 güncellemesi ile kapatılmış durumda. Vakit geçirmeden yapılması gereken güncelleme, halka açık Wi-Fi ağlarıyla alakalı “önemli” bir güvenlik açığını kapatıyor. Bahsi geçen güvenlik açığı, bilgisayar korsanlarının havaalanları, kafeler, oteller ve hatta işyerleri gibi yerlerdeki Wi-Fi ağlarına bağlı tüm cihazlara kötü amaçlı paket göndermesine imkan tanıyor. Hacker’lar bu şekilde sızdığı bilgisayarlarda uzaktan komut çalıştırabiliyor ve sisteme genel olarak erişim sağlayabiliyor. Yakında çıkacak bir Windows 11 güncellemesi ise Android telefonlara dosya ve aynı zamanda bağlantı aktarımını kolaylaştıracak. Bu yeni altyapı hakkında bir açıklama yapan Microsoft şunları aktardı: Windows 11’in paylaşım menüsünden bağlı Android telefonlara kolayca içerik aktarma altyapısını kullanıma alıyoruz. Bu özellik, Android’de Link to Windows uygulamasını ve bilgisayarınızda Phone Link’i kullanarak Android cihazınızı Windows bilgisayarınızla eşleştirmenizi gerektirir.” Şu an sadece Windows Insider’lara açılan özellik, seçilen dosyanın ya da bağlantının yerleşik Windows 11 paylaşma menüsünden bağlı Android telefona aktarılmasını kolaylaştırıyor. Açılan menüde bağlı Android telefon çıkıyor ve aktarım için telefonun üzerine basmak yeterli oluyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Bundan önce Windows 11 24H2 güncellemesiyle beraber Cortana, WordPad ve Tips’in kaldırılacak olması duyurulmuştu. Bu aslında uzun zamandır bilinen ancak artık önümüzdeki aylarda çıkacak Windows 11 24H2 sürümü için netlik kazanan durum, çok sayıda kullanıcı için büyük bir anlam ifade etmiyor çünkü Cortana, WordPad ve Tips artık hemen hemen kimsenin hayatında yer almıyor.

24H2 sürümü elbette bazı yenilikler de getirecek. Örneğin JXR formatındaki görüntüleri duvar kağıdı olarak kullanmanıza olanak tanıyan HDR arka plan desteği onlardan birisi. Sürümdeki yeni Enerji Tasarrufu modu ise dizüstü bilgisayarlarda pil ömründen tasarruf etmek için sistem performansını düşürerek enerji tüketimini azaltacak. Yapay zeka destekli yeni Voice Clarity özelliği de 24H2’nin bir parçası olacak, Copilot için özel bir buton da sunulacaklar arasında bulunacak.

Windows 11 haberleri yanında bu da ilginizi çekebilir: Samsung imzalı ilginç projektör Freestyle

İLGİLİ HABERLER