reklamı kapat

POPÜLER

BMW

BMW, elektrikli ve içten yanmalı araçları uzun yıllar birlikte sunacak

Almanya merkezli dünyanın en büyük otomobil üreticilerinden BMW, elektrikli ve içten yanmalı araçları uzun yıllar beraber sunacak.

BMW, elektrikli otomobil pazarına birçok rakibinden daha önce giriş yaptı. Şu anda çok sayıda elektrikli otomobil modeli satan firma, içten yanmalı motora sahip araç satışına da devam ediyor. Peki bu ne kadar daha devam edecek? Şirket tamamen elektrikli geleceği tam olarak ne zaman benimseyecek? Yapılan açıklamaya göre henüz değil. Çünkü büyük üretici elektrikli ve içten yanmalı araçları uzun yıllar birlikte sunacak. Peki bu tam olarak nasıl ekonomik olarak sürdürülebilir olacak? Üst düzey BMW yetkilisi, Bernd Körber tarafından yapılan açıklamaya göre şirket, benzinli, elektrikli ve hibrit araçları tek bir üretim hattından çıkarabiliyor. Tüm güç aktarma organlarını tek bir hat üzerinde üretmek, şirkete ekonomik fayda yanında değişen müşteri taleplerine hızlı bir şekilde yanıt verme gücü veriyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Şirkette gelen son araç burada görebileceğiniz 2025 BMW X3 olmuştu. Dördüncü jenerasyon X3, şu anda X3 30 xDrive” ve “X3 M50 xDrive” olmak üzere iki farklı versiyona sahip. X3 30 xDrive modeli gücünü, 2.0 litrelik dört silindirli bir 48 volt hafif hibrit destekli motordan alıyor. Bu ünite 255 beygir güç sunuyor ve aracı 0’dan 100 km/s hıza 6 saniyede taşıyor. Daha üstteki X3 M50 xDrive ise gücünü 3.0 litrelik altı silindirli turbo 48 volt hafif hibrit motordan alıyor. Bu ünite 393 beygir güç sunuyor ve aracı 0’dan 100 km/s hıza 4,4 saniyede taşıyor.

Her iki modelde de BMW’nin sekiz ileri Steptronic otomatik şanzımanı kullanılıyor ve M50 xDrive modelinde M Sport süspansiyon sistemi standart olarak sunuluyor. Sürüşü daha sportif hale getiren bu süspansiyon sistemi, istenirse X3 30 xDrive için de alınabiliyor. Ortak ve standart dört çeker çekiş sunan yeni X3 ailesi, en üstte 21 inç jantlar ile donatılabiliyor. Çift ekranlı bir güncel BMW kokpitine sahip olan araçlardan “X3 30 xDrive” için 50 bin dolar, “X3 M50 xDrive” içinse 65 bin dolarlık bir başlangıç fiyatı açıklanıyor.

BMW haberleri yanında bu da ilginizi çekebilir: Hyundai’den otomatik çalışan şarj robotu