reklamı kapat

POPÜLER

Yeni Citroen C3 Aircross, üç farklı motor seçeneğiyle geliyor

Elektrikli e-C3’ü temel alan yeni Citroen C3 sonrasında yeni Citroen C3 Aircross tanıtılmış ancak bazı detaylar verilmemişti.

Yeni Citroen C3 Aircross bugün biraz daha detaylandırıldı. Araç firmanın güncel tasarım dilini kullanıyor ve istenirse 7 koltuklu olarak tercih edilebiliyor. Markanın yeni logosunun eksik edilmediği araç, ilk jenerasyondan 200mm daha uzun ve bu sefer genel olarak daha geniş aileleri odak noktasına alıyor. Resmi olarak açıklanan teknik verilere göre model için üç farklı motor seçeneği sunuluyor. C3 Aircross’un en alta konumlandırılan PureTech Turbo benzinli motoru 102 beygir güç üretiyor ve altı ileri manuel vites ile kombinleniyor. Sunulan üç silindirli 1.2 litrelik PureTech benzinli hibrit motor, 134 beygir güç sunuyor. Bu araçta çift kavramalı otomatik şanzımana entegre edilen bir 28 beygirlik elektrik motoru bulunuyor ve 48V lityum-iyon batarya kullanılıyor. Aracın tamamen elektrikli versiyonu ise 44 kWh lityum-iyon batarya üzerine kuruluyor. 145 km/s hıza çıkabilen 111 beygirlik bu versiyon, 300 km üzerinde bir menzil vadediyor. 100 kW DC şarj destekli araç, uygun şartlar altında yüzde 20-80 arasını 26 dakikada doldurabiliyor. Yeni Citroen C3 Aircross için 2025 yılında 400 km menzil getirecek bir versiyonun da satışa sunulacağı aktarılıyor. Avrupa başlangıç fiyat 19 bin 400 euro olarak açıklanan modelin, bugün sonunda içi de gösterildi. Birçok rakibinden daha ufak bir ekranla donatılan araçta, direksiyonun üstünden bakılan ufak bir gösterge ekranına yer veriliyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yeni Citroen C3 neler sunuyordu? Araç en altta 1.2-litrelik turbo destekli benzinli bir motor üzerine kuruluyor. Bu motor 100 beygir güç sunuyor ve gücü ön lastiklere altı ileri manuel şanzıman ile aktarıyor. Modelin 1.2-litrelik turbo destekli benzinli motoru temel alan Hybrid 100 versiyonu ise, elektrik destekli bir seçenek ve taşıdığı 48 volt lityum-iyon batarya ile altı vitesli çift kavramalı otomatik şanzımana entegre 28 beygirlik elektrik motoruyla daha yüksek bir performans ile yakıt verimliliği getiriyor. Kokpitinin merkezine 10,25-inç boyutunda bir dokunmatik ekranı koyan, aynı zamanda temel bilgileri ufak bir ikinci ekran ile tam olarak sürücünün karşısına getiren yeni C3, Avrupa’da 14.990 euro seviyesinde bir başlangıç fiyatına sahip ve ileride Türkiye’de de satılacak.

Yeni Citroen C3 Aircross yanında bu da ilginizi çekebilir: Etkileyici görünen elektrikli motosiklet konsepti: Zero SR-X