reklamı kapat

POPÜLER

Yeni Citroen C3 Aircross görücüye çıkarıldı

Elektrikli e-C3’ü temel alan yeni Citroen C3 sonrasında bugün yeni Citroen C3 Aircross modeli resmi olarak görücüye çıkarıldı.

Yeni Citroen C3 Aircross, firmanın güncel tasarım diliyle karşımızda ve artık istenirse 7 koltuklu olarak tercih edilebiliyor. Şirketin yeni logosunun eksik edilmediği araç, ilk jenerasyondan 200mm daha uzun ve bu sefer genel olarak daha geniş aileleri odak noktasına alıyor. Araç için Citroen henüz tüm detayları vermiyor ve motor seçeneklerini de açıklamıyor. Ancak “Smart CMP” platformunu temel alan modelin gücünü 90 beygir gücünde 1.2-litrelik turbo destekli benzinli bir motordan alması bekleniyor. Üç silindirli bir 48-volt mild-hybrid / hafif hibrit motor seçeneğinin olacağı da söylenen araç için, maksimumda 402 km menzil getirecek bir tamamen elektrikli, 134 beygirlik bir versiyonun yollara çıkarılacağı da iddia ediliyor. Henüz fiyatı da paylaşılmayan aracın, şu aşamada kokpit alanı da gösterilmiş değil.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yeni Citroen C3 kısa süre önce firmanın çok fazla sevilmeyen dev logosuna sahip modern bir tasarımla karşımıza çıkarılmıştı. Götürüldüğü her pazarda çok geniş kitlelere hitap edecek araç, teknik olarak bakarsak en altta 1.2-litrelik turbo destekli benzinli bir motor üzerine kuruluyor. Bu motor 100 beygir güç sunuyor ve gücü ön lastiklere altı ileri manuel şanzıman ile aktarıyor.

Aracın 1.2-litrelik turbo destekli benzinli motoru temel alan Hybrid 100 versiyonu ise, elektrik destekli bir seçenek ve taşıdığı 48 volt lityum-iyon batarya ile altı vitesli çift kavramalı otomatik şanzımana entegre 28 beygirlik elektrik motoruyla daha yüksek bir performans ile yakıt verimliliği getiriyor. Kokpitinin merkezine 10,25-inç boyutunda bir dokunmatik ekranı koyan, aynı zamanda temel bilgileri ufak bir ikinci ekran ile tam olarak sürücünün karşısına getiren yeni C3, Avrupa’da 14.990 euro seviyesinde bir başlangıç fiyatına sahip ve ileride Türkiye’de de satılacak.

Elektrikli e-C3 hakkında ise firma şu bilgileri vermişti: “320 km’ye kadar WLTP sürüş menzili sunabilen 44 kWs batarya paketi ve sadece 26 dakikada yüzde 20’den yüzde 80’e şarj performansı sağlayan 100 kW DC hızlı şarj özelliğiyle yeni e-C3, elektrikli araç kullanımını kolaylaştırıyor. Yeni Citroen e-C3, kapsamlı donanımları ve akıllı çözümleriyle yeni C-ZEN LOUNGE ile yenilikçi bir yaklaşım ortaya koyuyor.

320 km menzilli e-C3 modelini Türkiye’de 2024’ün son çeyreğinden itibaren, rekabetçi fiyatlardan sunmayı planlayan Citroën, tamamen elektrikli ulaşımı herkes için erişilebilir kılma misyonunu sürdürüyor.

Citroen e-C3’e ek olarak, Citroen C3’ün 1.2 PureTech 100 HP 6 ileri manuel ve 1.2 PureTech 100 HP eDCT6 MHEV versiyonlarının da eş zamanlı olarak Türkiye’de satış sunulması planlanıyor.” Aracın Türkiye fiyatı halen belli değil ancak Avrupa başlangıç fiyatı 23 bin euro olarak açıklanıyor.

Yeni Citroen C3 Aircross yanında bu da ilginizi çekebilir: Etkileyici görünen elektrikli motosiklet konsepti: Zero SR-X