reklamı kapat

POPÜLER

Huawei Mate 30 Android

Resmi açıklama: Huawei Mate 30 modellerine Google uygulamaları yüklenebilecek mi?

Huawei Mate 30 / Mate 30 Pro ve katlanabilir telefon Mate X, biliyorsunuz Google uygulamaları olmadan gelecek. Peki bu büyük bir sorun olacak mı?

Amerika ambargosu altında bulunan Huawei, bir kez daha belirtmek gerekirse kesin olarak Huawei Mate 30 / Mate Pro ve katlanabilir telefon Mate X için Google’dan Android lisansı alamadı. Telefonlar bu yüzden kutularından açık kaynak Android (AOSP) ile çıkacak ve telefonlarda Play Store uygulama marketi yanında Chrome, Gmail, YouTube ile Maps gibi popüler uygulamalar ön yüklü gelmeyecek. “Google Play Services” de sunulmayacak telefonlar, gelen bilgiye göre burada sadece firmanın kendi uygulama marketi AppGallery ile hayatta kalmaya çalışmayacak. IFA 2019 kapsamında konuşan mobil tarafın CEO’su Richard Yu, kişilerin AOSP temelli Mate 30 modellerine Google uygulamalarını yükleyebileceğini belirtti. Bunun için çalıştıklarını ve sürecin çok kolay olacağını aktaran Yu, bu konuda endişeleri rafa kaldırmış gibi görünüyor. Buna ek olarak Richard Yu üçüncü parti geliştiricilerin de kendileriyle çalıştıklarını aktarıyor. Bunun arkasında da Google’ın resmi altyapısı olmadan çalışacak Android uygulamaları için hazırlanan “Huawei Mobile Services” yer alıyor. Her yıl milyonlarca telefon satan firma, tahmin edebileceğiniz üzere uygulama geliştiriciler için büyük önem arz ediyor. Bu süreçte tek endişe yaratan durum ise güvenlik tarafında oluyor. Google dışı yüklemelerin bazı güvenlik sıkıntıları oluşturabileceği aktarılıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Huawei, Gmail için bile alternatif düşünüyor

Kısa süre önce duyduğumuz kadarıyla firma ProtonMail e-posta uygulamasını hem AppGallery içerisine almayı planlıyor hem de gelecek cihazlarında ön yüklü olarak sunmak için çalışmalar yapıyor. Şu an iOS ve Android platformlarında aktif olarak yer alan İsviçre merkezli ProtonMail, güvenli bir seçenek oluşturuyor ve gönderilen e-postaları şifreleyerek ciddi koruma sağlıyor.

İlginizi Çekebilir

Garmin’in süper kahraman serisi yeni akıllı saat modeli