reklamı kapat

POPÜLER

Huawei Mate X Huawei Mate 30 Android
Huawei Mate X Huawei Mate 30 Android

Huawei Mate 30 serisi ve Mate X için netleşen çok kötü Android haberi

Huawei Mate 30 / Mate 30 Pro ve katlanabilir telefon Mate X için kötü bir haber daha geldi. Amerika ambargosu Android konusunda büyük bir sorun oluşturuyor.

Amerika ambargosu altında bulunan Huawei, artık birden fazla kaynağın kesinleştirdiği üzere Huawei Mate 30 / Pro ve ilginç olarak Mate X için Google’dan Android lisansı alamamış durumda. Peki bu ne anlama geliyor? Telefonlar bu yüzden kutularından açık kaynak kodlu temel seviye Android ile çıkacak. Ayrıca modellerde Play Store uygulama marketi olmayacak ve Chrome, Gmail, YouTube ile Maps gibi uygulamalar ön yüklü gelmeyecek. Ayrıca cihazlar birçok başka Android uygulamasının da çalışmak için ihtiyaç duyduğu “Google Play Services” olmadan karşımıza çıkacak. Kısa süre önce bu durum yüzünden Huawei Mate 30 ailesini 19 Eylül’de tanıtacak ancak Türkiye dahil Avrupa pazarı için bir çıkış tarihi verilmeyecek denilen Huawei, burada özellikle Mate X ile şaşırtıyor. Ambargo öncesinde tanıtılan telefon için lisans alınmamış olması çok garip duruyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Huawei Mate 30 serisi için çok yazık olacak

Bu arada katlanabilir telefon Huawei Mate X için ilginç bir gelişme de ortaya çıktı. Ekim ayında satışa çıkacak denilen telefon, söylendiği kadarıyla iki farklı versiyon haline satılacak. Bir versiyona gücünü Kirin 980 verirken, diğeri ise gücünü yeni tanıtılan Kirin 990 5G işlemciden alacak. Bu iki model arasında başka donanım farklı olup olmayacağı şimdilik bilinmiyor ancak bu tercih oldukça şaşırtıcı görünüyor. Telefonlar arasında fiyat farklı olup olmayacağı da henüz netleşmiyor. Ancak en kötü ihtimalle 2.600 dolarlık bir fiyat bulunuyor.

İlginizi Çekebilir

Samsung Galaxy A80 kamera sağlamlık testi