reklamı kapat

POPÜLER

Huawei Mate 30

Huawei Mate 30 ailesini bekleyenleri üzecek haber!

Huawei Mate 30 ailesi için kötü bir haber daha geldi. Sağlam kaynaklara göre modeller için uzun süre beklemek zorunda kalacağız.

Amerika ambargosu altında bulunan Huawei, biliyorsunuz Android için lisans alamadığından Mate 30 ailesini Google Play servisleri olmadan satışa çıkaracak. Direkt olarak Google’dan gelen bu bilgi, telefonların Play Store uygulama marketi dahil Google’ın temel servislerinden mahrum kalacağı anlamına geliyor. Burada açık kaynak Android kullanacak telefonlar, kağıt üzerinde APK’lar üstünden her uygulamayı normal olarak çalıştırabilecek. Eğer Google sunucu tabanlı engelleme yapmaz ise “tecrübeli” kullanıcıları çok da etkilemeyecek gibi duran bu durum, yine de firma için rakipler karşısında hiç ideal bir durum değil. İşte bu yüzden Huawei Mate 30 ailesi 19 Eylül’de tanıtılacak ancak Türkiye dahil Avrupa pazarı için bir çıkış tarihi verilmeyecek deniyor.

Şu an telefonların lansman sonrasında sadece Çin merkezli olarak satışa sunulacağı ancak diğer ülkelerin durumunun belirsiz olduğu aktarılıyor. Lisanslı Android olmadan telefonların nasıl pazarlanacağı / çalışacağı (Örneğin EMUI durumu vb.) konusunda zamana ihtiyacı bulunan ve süreçte yeni modeller için bir mucize beklediği söylenen Huawei, gerçekten kötü bir süreç içerisinde bulunuyor. Mevcut cihazlarda sorun olmadığı için şimdiye kadar büyük sorun yaşamayan firmayı, 2019’un son dönemi oldukça zorlayacak gibi görünüyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Huawei Mate 30 Pro için yazık olacak

Çünkü telefon özellikle kamera tarafında çok iddialı detaylar ile geliyor. Tekrardan hatırlamak adına telefonun arkasında 40 megapiksel + 40 megapiksel + 8 megapiksel + ToF sensörü yer alıyor. 40 megapiksel Sony sensörlerden ilkinin 1/1.5 inç boyuta ve f/1.6 – f/1.4 değişken diyaframa sahip olacağı biliniyor. Diğer 40 megapiksel sensörün ise 1/1.7 inç boyuta ve 120 derece ultra geniş açıya sahip olduğu belirtiliyor. 4.500 mAh pil üstüne kurulacak telefonun, kablo üstünden 55W kablosuz olaraksa 25W gücünde hızlı şarj edilebileceği tahmin ediliyor. Mate 30 Pro gücünü ise Mate 30 ile beraber TSMC’nin yeni nesil 7 nm üretim sürecinden çıkan Kirin 990 işlemciden alıyor.

İlginizi Çekebilir

Samsung Galaxy A80 kamera sağlamlık testi