reklamı kapat

POPÜLER

Huawei Mate 30 Pro

Huawei Mate 30 Pro ve Mate 30 için kötü haber

Huawei Mate 30 Pro ve Mate 30 modelleri Google uygulamaları olmadan geliyor. İşte bu uygulamaların yüklenmesi konusunda kötü bir haber geldi.

Huawei, biliyorsunuz uygulanan ambargo nedeniyle Huawei Mate 30 Pro ve Mate 30 için Google’dan Android lisansı alamadı. Bu yüzden modellerin içerisinde Google uygulamaları ve servisleri yer almıyor. Şirket cihazlarda ambargo nedeniyle Google Mobile Services (GMS) kullanamadıklarını, bunun yerine modellerin Huawei Mobile Services (HMS) ile geldiğini aktarıyor. Bu durumda Play Store uygulama marketine erişim sağlayamayan telefonlara, LZ Play üstünden tüm Google uygulamaları eklenebiliyordu. Sunulan Google Services Framework yükleyici ile Google servisleri ile  uygulamaları yüklenebiliyor ve aynı zamanda Play Store’a da erişim sağlayan bu yöntem sayesinde cihazlarda hemen her Android uygulaması sorunsuz olarak çalıştırabiliyordu. Ancak kısa süre önce LZ Play’in indirildiği site kapatıldı.

Huawei cihazların özel bir Android izini kullandığı belirtilen ve bu açıdan Huawei’nin kendisi tarafından kapatılmış olabileceği belirtilen LZ Play, şimdilik Mate 30’lar için kullanımı dışı kalmış durumda. Yenisi çıkana kadar Google uygulamalarında mahrum kalacak telefonlara gerçekten yazık oluyor. Bu arada Mate 30’ların artık SafetyNet güvenlik testinden de geçemediği söyleniyor. LZ Play ve yaptığı ile alakalı olabileceği bu durum birçok uygulamanın telefonlara yüklenemeyeceği anlamına geliyor. Aynı zamanda Google Pay de şu an cihazlarda kullanılamıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Huawei Mate 30 Pro ve Mate 30 Türkiye’de satılacak mı?

Son günlerde özellikle Mate 30 Pro’nun satılacağı yönünde dedikodular geliyor. Ancak son gelişmeler modelin satışa çıksa bile Türkiye’de satmayacağını gösteriyor. Kimsenin en az 8 bin TL ve üstü bir cihazda böyle yazılım işleriyle uğraşmak istemeyeceği düşünülüyor. Ayrıca halin hazırda sorunsuz olan P30 Pro da halen kamera konusunda en güçlü cihazlar arasında yer alıyor. Bu açıdan Mate 30 Pro’nun Türkiye macerası şimdilik pek de mantıklı durmuyor.

İlginizi Çekebilir

Mate 30 Pro’nun güçlü rakibi iPhone 11 Pro Max