reklamı kapat

POPÜLER

Skydio 2 drone

Düşürmenin imkansız olduğu yapay zekalı drone: Skydio 2 [Video]

DJI’ın drone’larını uçurmak tüm sensörlere rağmen kolay değil. Yeni tanıtılan Skydio 2 ise adeta size ihtiyacı ortadan kaldırıyor. Drone bunu yapay zeka ile yapıyor.

Skydio firması drone tarafının en yenilikçi isimleri arasında yer alıyor. Firmanın detaylarına aşağıda ulaşabileceğiniz ilk modeli, yapay zeka ile inanılmaz bir iş ortaya koymuş ancak son kullanıcıya ulaşamamıştı. İşte tüm bunlar Skydio 2 modeli ile değişiyor. Yeni model hem fiyatı hem de boyutlarıyla daha geniş bir kitleye hitap ediyor. Bünyesinde altı adet kamera yer alan ve toplam 45 megapiksel çözünürlük ile çevresini görerek algılayabilen model, gücünü tam 256 GPU çekirdekli NVIDIA Jetson TX2 işlem biriminden alıyor. Bu donanımları yapay zeka ile bir araya getiren drone, bu sayede çevredeki her şeyi / her objeyi algılayabiliyor.

DJI’ın çözümlerinden farklı olarak örneğin ağaçları, trafik ışıklarını, çitleri ya da tabelaları algıladığı zaman durmayan ve çevresinden geçerek yoluna devam edebilen Skydio 2, burada gerçekten inanılmaz bir performans ortaya koyuyor. Otomatik takip modunda gerçek bir insandan çok daha iyi şekilde takip yapabilen ve bunun ağaçların arasında dahi sürdürebilen ürün, tam anlamıyla nefes kesiyor. Otomatik takip konusunda DJI’ın modellerini tam anlamıyla denize döken model, istenirse standart bir kontrolcü ile manuel olarak da yönetilebiliyor. Burada Beacon isimli kumanda benzeri bir kontrolcü de ayrı olarak alınabiliyor.

Skydio 2 drone
Skydio 2 drone
Skydio 2 drone
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Skydio 2 drone modeli gerçekten çok akıllı

4K çözünürlükte maksimum 60 fps video çekebilen üç eksenli gimbal destekli bir kamera ile gelen drone’un, açıklanan satış fiyatı 999 dolar seviyesinde. Genel olarak ucuz olmayan ancak ilk sürüme oranla çok daha alınabilir olan model, kasım ayında satışa çıkıyor. Karşımızda gerçekten drone’ların birçok açıda kralı bulunuyor.