reklamı kapat

POPÜLER

Skydio R1

Yapay zekasıyla sürece çağ atlatan gelişmiş drone: Skydio R1 [Video]

Drone denildiği zaman artık herkesin aklına DJI’ın çözümleri geliyor. Ancak diğer firmalar da konu hakkında boş durmuyor. İşte bunlardan bir tanesi olan Skydio R1, yapay zeka temelli yapısı ve özellikleriyle fark yaratmayı biliyor.

Skydio‘nun üzerinde tam dört yıldır çalıştığı drone modeli R1, DJI’dan alıştığımız tasarımdan daha farklı bir yapı kullanıyor. Uzun bir gövde üzerine kurulan ve dört pervanesi bulunan drone, gerçekten akıllı özellikler üzerine kuruluyor. İlk olarak hava aracı gücünü Nvidia Jetson TX1‘den (Otonom test otomobillerinde kullanılıyor) alıyor. Bünyesinde tam 12 farklı kamera yer alan drone, bu sayede çevresini gerçek zamanlı olarak haritalandırabiliyor. Bu harita sayesinde çevredeki objeleri belirleyen ve onlara çarpmadan uçabilen robot, örnek videoya göre harikalar yaratıyor. DJI drone’ların genelde durmayı tercih ettiği yerlerde yoluna devam edebilen drone, bu açıdan bireysel kullanım için harika görünüyor. Otonom olarak sizi ya da belirlediğiniz kişiyi takip edebilen ürün, bu sırada 4K çözünürlükte video kaydı da yapabiliyor. Gerekli ayarları akıllı telefondan yapılabilen Skydio R1, gösterildiği kadarıyla oldukça pürüzsüz sonuçlar ortaya koyuyor. Tek şarjla 16 dakika boyunca havada kalabilen drone, 64 GB dahili depolama ile geliyor.

Skydio R1
Skydio R1

Skydio R1 oyunu değiştirebilir

Gelişmiş bir algoritma ile gelen ve kendisini geliştirebilen drone, maalesef hiç de ucuz değil. Sundukları göz önüne alındığı zaman ucuz olması da beklenmeyen ürün, 2.500 dolar fiyat etiketiyle raflardaki yerini alıyor.

İlginizi çekebilir