reklamı kapat

POPÜLER

Hale Dönertasli

Türkiye’de okuldan atılıyordu; dünyanın en iyi şirketinde çalıştı

Eski başbakan Ahmet Davutoğlu’nun yaşadığı ilginç bir anı ortaya çıktı. Bir dönem öğretim üyesi olarak özel bir üniversitede dersler veren Ahmet Davutoğlu’nun Google’da yazılım mühendisi olan Dr. Hale Dönertaşlı’yı okuldan attırmak istediği ortaya çıktı.

Hürriyet Gazetesi yazarlarından Ayşe Arman’la röportaj gerçekleştiren Dönertaşlı, iki üniversite ve üç master bitirdiğini belirtti. 15 yıl Amerika’da yaşadığını söyleyen Dönertaşlı, 7 yıl boyunca Google’da yazılım mühendisi olarak çalıştığını ifade etti. Okul yıllarında öğrencilerin ödevlerini para karşılığında yaptığı için Davutoğlu’nun kendisini disipline verdiğini söyleyen Dönertaşlı, diğer hocaların yardımıyla disiplin suçunun affedildiğini belirtti. Dönertaşlı, Google’da yaşadığı ilginç bir anıyı da Ayşe Arman’la paylaştı.

Türk mühendisinden Google yıllarıyla ilgili açıklama

Dönertaşlı Google yıllarıyla ilgili; Google’a girdiğim ilk hafta, “Beni yanlışlıkla aldılar. Ne zaman kovacaklar acaba?” diye düşünerek geçti. Patronum dedi ki, “Kampüs büyük, keşfetmek için elektrikli scooter’ı kullanmayı öğren. Park alanında scooter ile pratik yaparken eğilen direktörümüze arkadan daldığımda da kovmadılar! Cuma günü geldi çattı, TGIF partisi yapılıyor, yeni başlayan Noogler’lar (New Googler’lar) olarak bize helikopter şapkası taktılar. Takımımın yanına gittim, bisiklet taytı ve parmak arası terlik giyen biri geldi ve bana, “Google’da en çok neyi sevdin?” diye sordu. Ben de, “En çok bedava yemekleri, çikolataları!” dedim. Projemi sordu, “Gizli bilgi” dedim, “Böyle şeyler sorulmaz!”. Güldü. Meğerse soruları soran Larry Page’miş. Ben Larry Page olsam smokinle dolaşırdım, nerden bileyim. 7 yıldır da kovmadılar.