reklamı kapat

POPÜLER

Huawei Mate 30 Pro

Telefonlar ölü mü doğacak? Huawei Mate 30 ailesi için çok kötü haber!

Merakla beklenen Huawei Mate 30 ailesi için çok ama çok kötü bir haber ortaya çıktı. Resmi açıklamaya göre telefonlar bir bakıma ölü doğuyor.

Amerika ile sorunlarını 90 günlük bir erteleme almasına rağmen çözemeyen Huawei, resmi olarak yapılan açıklamaya göre Mate 30 ve Mate 30 Pro modelleri için Google’dan lisans alamamış durumda. Biliyorsunuz Amerika ve bağlı olarak Amerika merkezli şirketlerin ambargosu altında bulunan Huawei, Android için lisans alamadığından Mate 30 ailesini Google Play servisleri olmadan çıkaracak. Yani başta Android’in merkezi olan Google Play Store uygulama marketi dahil Google’ın temel servislerinden mahrum kalacak yeni telefonlar, burada açık kaynak kodlu Android üzerine kuruluyor. Bu da modellerin ana güncellemeleri de çok yavaş alacağı anlamına geliyor. Play Store’un yerini kendi Huawei App Gallery uygulama marketi ile doldurmaya çalışacak firma, gerçekten üzücü bir konuyla gündeme geliyor. Mate 30 ailesinin bu şekilde satması gerçekten çok ama çok zor görünüyor. Firmanın bu modellerde kendi Harmony OS işletim sistemini kullanma şansı da bulunmuyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Huawei Mate 30 Pro ailenin göz bebeği

Telefonun arkasında 40 megapiksel + 40 megapiksel + 8 megapiksel + ToF sensörü yer alıyor. 40 megapiksel Sony sensörlerden ilkinin 1/1.5 inç boyuta ve f/1.6 – f/1.4 değişken diyaframa sahip olacağı biliniyor. Diğer 40 megapiksel sensörün ise 1/1.7 inç boyuta ve 120 derece ultra geniş açıya sahip olduğu belirtiliyor. 3 kat optik zoom yapacağı belirtilen cihaz, bir ToF sensörü olmadan gelebilir deniyor. 4.500 mAh pil üstüne kurulacak telefonun, kablo üstünden 55W kablosuz olaraksa 25W gücünde hızlı şarj edilebileceği tahmin ediliyor. Mate 30 Pro gücünü ise Mate 30 ile beraber TSMC’nin yeni nesil 7 nm üretim sürecinden çıkan Kirin 990 işlemciden alıyor.

İlginizi Çekebilir

Samsung Galaxy A80 kamera sağlamlık testi