reklamı kapat

POPÜLER

Apple iPhone

Apple’dan korkutan iPhone açığı hakkında resmi açıklama, Google’a suçlama!

Kısa süre önce Apple’ın iPhone kullanıcıları için oldukça kötü bir haber ortaya çıkmıştı. İşte bu konuda firmadan resmi bir açıklama geldi.

Geçen hafta internet devi Google’a bağlı Project Zero takımının iPhone kullanıcılarını hedef alan birçok hack’lenmiş internet sitesi keşfettiği ortaya çıktı. Açıklamada söylendiği kadarıyla bir kaç yıldır bu internet siteleri sadece açtığınız zaman bile iPhone’a erişim sağlıyor ve “kişisel dosyalara, mesajlara ve gerçek zamanlı konumaulaşabiliyordu. Daha sonra bu konuda yeni bilgiler paylaşıldı. Açıkların iPhone’lar yanında Android ve Windows kullanıcılarını da hedef aldığı söylendi. Hatta FBI‘ın Google’dan bu siteleri indeks dışına almasını istediği dahi söylendi. İşte bu milyonlarca iPhone kullanıcısını korkutan bu süreç hakkında Apple resmi bir açıklama yaptı. Firmaya göre sorun Google’ın aktardığı kadar büyük değil. Burada Google‘ın etrafa sahte korku yayma gibi bir amaç güttüğünü belirten Apple, sorunun daha önce de söylendiği gibi geneli ilginlendirmediğini söylüyor. Bu internet sitelerinin özellikle Çin’in Sincan bölgesindeki Uygur Türklerini hedef aldığını aktarılıyor. Aynı zamanda bahsedilen internet sitelerinin söylendiği gibi iki yıl değil iki ay açık kaldığını aktaran teknoloji devi, iPhone’ları etkileyen açığın bildirim geldikten 10 gün sonra kapatıldığını da aktarıyor. Şu an herkesi etkileyecek bir açığın olmadığını belirten firma, endişe edilmemesi gerektiği söylüyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Apple, iPhone odaklı bu konuya son noktayı koydu

Gelecekte buna benzer sorunlar yaşamamak adına kullanıcıların yapması gereken ise tek bir şey bulunuyor. O da cihazları sürekli olarak güncel tutmak. Hem Android, hem iOS, hem de Windows cihazların sürekli olarak güncellenmesi gerekiyor. İnternet dünyasında yüzde 100 güvenlik diye bir durum bulunmuyor ve her zaman göz açık davranmak önem arz ediyor.

İlginizi Çekebilir

Galaxy Note 10 tanıtım videosu