reklamı kapat

POPÜLER

iPad Pro

Yeni iPad Pro ve iPhone ile alakalı önemli güvenlik gelişmeleri!

Apple tarafından yeni iPad Pro, iPhone ve aynı zamanda Mac tarafını ilgilendiren önemli güvenlik haberleri ortaya çıkmış durumda.

Apple’ın yeni iPad Pro modeli bünyesinde dört adet yüksek kaliteli mikrofon barındırıyor. İşte bu mikrofonlar, izinsiz ortam dinlemesi olmasın diye fiziksel olarak kapatılabiliyor. Bu özellik T2 çipe sahip MacBook bilgisayarlarda da yer alıyor. Ekran kapatıldığı zaman mikrofonlar donanımsal olarak kapatılıyor. Bunun iPad Pro tarafında olması elbette güzel görünüyor. Ancak bunun için MFI destekli bir kapaklı kılıfa ihtiyaç bulunuyor. Tablet, kılıfın kapatıldığını anladığı zaman donanımsal olarak mikrofonları kapatıyor. Diğer güvenlik konusu ise bir güvenlik açığı ile alakalı. Söylendiği kadarıyla geçtiğimiz dönemde iPhone ve Mac tarafında görülen bir güvenlik açığı beyaz şapkalı hacker’lar tarafından bulunmuş. Bu açık sayesinde iPhone ve Mac kameralarının ele geçirebileceği aktarılıyor. Ancak şu an bu konuda bir tehlike yok. Çünkü hacker’lar sayesinde açık kapatılmış ve bunun için de açığı bulanlara tam 75 bin dolar ödeme yapılmış. Apple artık bu ödemeler konusunda eskiye nazaran daha cömert davranıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yeni iPad Pro için bilinmesi gerekenler şöyle

11 inç ve 12,9 inç olmak üzere iki farklı boyutta gelen yeni aile, eski jenerasyonun tasarım çizgisini devam ettiriyor. Modellerin en büyük yenilikleri arasında arkalarındaki üçlü kamera sistemi oluyor. Burada 12 megapiksel F1.8 geniş açı + 10 megapiksel F2.4 ultra geniş açı + LiDAR tarayıcı bir araya geliyor. Burada en çok dikkat çeken elbette LiDAR oluyor. Bu sayede iPad Pro’lar ile ortamın derinlik haritasını çıkarılabiliyor, bu da çok gelişmiş bir artırılmış gerçeklik deneyimi getiriyor. Güçlerini performans konusunda çok iddialı A12Z Bionic işlemciden alan tabletler, elbette ucuz değil. Tabletlerin Türkiye başlangıç fiyatı 11 inç için 6,399 TL seviyesinde yer alıyor. 12,9 inç içinse 7,999 TL verilmesi gerekiyor.

İlgili Video